Kripto Para Haberleri

Bitcoin Pizza Günü: Dünyanın En Pahalı Pizzası 14 Yaşında!

May 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin Pizza Günü: Dünyanın En Pahalı Pizzası 14 Yaşında!

İlk bakışta dünyanın en değerli kripto para birimi ve dünyanın belki de en popüler yemeği pizza arasında bir ilişki kurmakta zorlanabilirsin. 

Aslında her şey 2010 yılında gerçekleşen basit bir işleme dayanıyor. O zamanlar Bitcoin, ağırlıklı olarak teknoloji meraklıları ve erken benimseyenler tarafından kullanılan, nispeten popülaritesi olmayan bir dijital para birimiydi. 

Bu meraklılardan biri olan ve Bitcoin’in yeterince takdir görmediğini düşünen Laszlo Hanyecz, Bitcoin’in potansiyelini somut bir şey satın almak için kullanarak göstermeye karar verdi. 

Hanyecz, 18 Mayıs 2010’da Bitcointalk.org forumunda iki büyük pizza için 10.000 Bitcoin ödemeyi öneren bir paylaşım yayınladı.

Bitcoin Pizza Günü: Dünyanın En Pahalı Pizzası 14 Yaşında!

Birkaç gün sonra, 22 Mayıs 2010’da, diğer bir forum kullanıcısı bu teklifi kabul etti ve Hanyecz için pizzaları sipariş etti. Görünürde olağan gibi görünen bu işlem, Bitcoin’in fiziksel bir ürün satın almak için kullanıldığına dair kayıtlara geçen ilk örnek olması nedeniyle dönüm noktası niteliğinde bir olaya dönüştü. 

Bitcoin Pizza Günü: Dünyanın En Pahalı Pizzası 14 Yaşında!

O zamanlar 10.000 Bitcoin yaklaşık 41 dolar değerindeydi ve bu da pizzaların maliyetini oldukça makul kılıyordu. Ancak Bitcoin’in değeri kısa süre içinde katlanarak artmaya başladı.

Bitcoin’in pizza karşılığında kullanıldığı bu (artık) meşhur işlemden dokuz ay sonra, bu 10.000 Bitcoin’in değeri çoktan 10.000 dolara yükselmişti. 2015 yılına gelindiğinde, iki pizza Hanyecz’e 2,4 milyon dolara mal olacaktı. 

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek değeri olan Bitcoin başına 63.000 dolara ulaştığı 2021 yılına gelindiğinde ise pizzaların değeri dudak uçuklatan 630 milyon dolar olmuştu. 

Duruma bir de bu pencereden baktığımızda, aslında Hanyecz’in satın alma işleminin tarihteki en pahalı pizza siparişi olarak anılması hiç de şaşırtıcı değil.

🤔 Peki Hanyecz Bugün 10 Bin BTC ile Ne Satın Alabilir?

Küçük bir “nasıl olurdu” oyunu oynayalım. Laszlo Hanyecz, 10.000 Bitcoin’ini pizzaya harcamak yerine elinde tutmaya karar verseydi ne olurdu? Bitcoin’in şu an 70 bin dolar civarında seyrettiğini göz önüne aldığımızda, Hanyecz’in 700 milyon dolara yakın bir parası olacaktı. Peki Hanyecz, bu para karşılığında nelere sahip olabilirdi?

🍕 Pizzalar

Hanyecz, tanesi ortalama 15 dolardan (ABD’de) 46 milyon Papa John’s pizzası yiyebilirdi. Bu küçük bir ülkeyi doyurmaya yeter!

🏡 Lüks Evler

Beverly Hills Malikanesi: 20,000 metrekarelik yaşam alanı, 10 yatak odası, 15 banyosu, havuzu ve özel sineması olan geniş bir malikane 100 milyon dolar. Bu malikanelerden 6,9 tane satın alabilirdi.

New York’ta çatı katı: Muhteşem şehir manzarasına sahip 10.000 metrekarelik bir çatı katı, 6 yatak odası ve 8 banyo 80 milyon dolara, 8,6 adet alabilirdi.

🏝️ Özel Adalar

Bahamalar’daki Musha Cay: Birden fazla konuk villası, özel bir uçak pisti ve tam kadro personeli olan 150 dönümlük özel bir ada 50 milyon dolar değerinde. Hanyecz, bu adadan 14 adet alabilirdi. 

🚗 Arabalar

Rolls-Royce Phantom: Her birinin fiyatı 500.000 dolar olan lüksün timsali araçtan Hanyecz’in garajında 1.380 adet olabilirdi. 

1962 Ferrari 250 GTO: Çok rağbet gören bir koleksiyon arabası, 48,4 milyon dolara satıldı ve Hanyecz 14,3 adet satın alabilirdi.

Büyük ve Fedakar Bir İşlem

Laszlo Hanyecz’in hikayesi eğlenceli ve hatta düşünmesi biraz acı verici olsa da, geçmişe bakış ve yatırımların öngörülemez doğası hakkında değerli bir ders sunuyor. 

Hanyecz’in satın aldığı dönemde Bitcoin henüz bir yenilik sayılıyordu ve geleceği belirsizdi. Hanyecz’in işlemi Bitcoin’in pratik kullanımını göstermeye yardımcı oldu ve bir para birimi olarak kullanılabilirliğine katkıda bulundu.

Hanyecz’in kendisi de tüm bu durumla ilgili mizah duygusunu koruyarak hikayeyi ağırdan aldı. 2019 yılında CBS ile yaptığı bir röportajda Anderson Cooper’a bu işlemin “Bitcoin’i bazı insanlar için gerçek kıldığını” söyledi. 

Kaçırdığı mali talih kuşuna rağmen, Hanyecz’in Bitcoin tarihine katkısı yadsınamaz ve hikayesi kripto topluluğuna ilham vermeye ve eğlendirmeye devam ediyor.

Bitcoin Pizza Günü: Dünyanın En Pahalı Pizzası 14 Yaşında!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finance Magnates, Investing