Borsa Haberleri

Bitcoin Neden Düşüyor? Binance ve FTX Arasındaki Olayın Piyasaya Etkisi!

November 10, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin Neden Düşüyor? Binance ve FTX Arasındaki Olayın Piyasaya Etkisi!

Kripto para piyasası bir kez daha kaosun içinde! Dünyanın en büyük iki kripto para firmasının savaşı ile başlayan bu kaos sonucunda Bitcoin (BTC) dün neredeyse 15%’e yakın düşüş gösterdi.

Kripto Paralar Neden Düşüyor? 

Geçtiğimiz hafta sonu boyunca yaşanan oldukça hareketli gelişmelerin ardından dünyanın eski* en büyük 2. kripto para borsası olan FTX, salı günü ana şirketlerinden birini dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e satmak için ani bir anlaşmaya varılacağını duyurmuştu. 

Bu anlaşma, kullanıcıların akın akın para çekmeye çalışmasıyla FTX’in büyük bir likidite krizi ile karşı karşıya kalmasının ardından yaşanmıştı.

Dün Binance bu anlaşmadan çekildiğini, FTX olayındaki sorunların kontrol edemeyecekleri bir boyuta ulaştığını açıkladı.

Hatta kripto araştırma firması Block’a göre, FTX salı günü kasasındaki eksik fonlar nedeniyle kullanıcıların paralarını çekmelerini bile engellemeye başladı.

Bu süreç sadece Bitcoin’i değil, en büyük kripto paralardan olan Ethereum (ETH) ve XRP’yi de negatif etkiledi. İkisi de dün 20%’ye yakın düştü.

Binance’in kendi dijital para birimi olan Binance Coin (BNB) ise FTX ile yapılan anlaşma haberleri ilk çıktığı anda 14%’e varan bir artış yakalamış, ardından bu anlaşmadan çekildiğini duyurmasıyla 15% değer kaybetmişti.

Bitcoin Neden Düşüyor? Binance ve FTX Arasındaki Olayın Piyasaya Etkisi!

Binance ve FTX Borsalarındaki Olay Ne?

Forbes tahminleri, FTX ve bağlı kuruluşu FTX.US’un gelirlerinin ekim ayından geriye doğru son 1 yılda sırasıyla 52% ve 57% düştüğünü, genel pazarın ise 61%’inden daha az ciddi bir düşüş gördüğünü gösteriyor.

Bildiğimiz kadarıyla, şu ana kadar CZ ile Bankman-Fried arasında açık bir düşmanlık işareti yok gibiydi. Diğer yandan bu hafta Twitter’da ikisi arasında patlak veren FTX’in likidite krizi olayıyla birlikte konu daha da ateşlenmeye hazır görünüyor. 

Stratejik bir perspektiften bakıldığında, CZ duyurusu hem FTT’yi hem de Binance’in BUSD veya BNB ile yaptığı gibi diğer borsalara ve kripto projelerine piyasa likiditesi sağlamak için FTX token’ını kullanan ayrı ancak bağlı bir firma olan Alameda Research’ü hedef alıyor.

Bu token’ların herhangi birinin yerel borsaları dışındaki ana değeri, token’ı çıkaran borsaya duyulan güvene bağlı. Eh, FTX’e olan güvenin bu derece patlaması da borsanın token’larını dibe yolladı.

Rakip firma Binance’in sahibi Zhao “CZ” Changpeng’in yaklaşık 530 milyon dolarlık FTT coini satma kararıyla tetiklenen bu türbülans, TerraUSD stabilcoin’in mayıs ayı başında çöküşünden sonra kripto piyasalarını parçalayan yıkıma dair anıları geri getirdi.

Bu karışıklık daha sonra bütün kripto para birimlerine sıçrayarak tüm pazarı alt üst etmişti.

CZ salı günü attığı tweet ile FTX’in kendilerinden yardım istediğini, FTX borsasının bir likidite krizi içinde bulunduğunu ve kullanıcılarını korumak için Binance’ten kendilerini satın almalarını istediklerini söyledi.

Diğer yandan CZ bu satın alma anlaşmasından Binance’in istediği an vazgeçebileceğini de belirtti. (Ki yukarıda da bahsettiğimiz üzere bugün Binance vazgeçtiğini açıkladı.)

CZ, FTX token’ının ilerleyen günlerde oldukça hareketli olacağını da belirterek yatırımcıları uyardı.

Bitcoin Neden Düşüyor? Binance ve FTX Arasındaki Olayın Piyasaya Etkisi!

ABD’li Kripto Para Şirketi Neden İyi Durumda?

Dünyanın en büyük kripto borsalarından FTX’in düştüğü bu durumdan pozitif etkilenen şirketlerde var elbette! 

Örneğin bir diğer büyük hem hisse senedi hem de kripto para alım-satım uygulaması olan Robinhood’a son günlerde büyük kripto para girişi gerçekleştiği söyleniyor.

Sektörün büyük oyuncularından birinin yediği bu büyük darbe, doğal olarak sektördeki rakiplerin yeni müşteri kazanmasını sağlıyor.

Peki, Robinhood hisselerine nasıl yatırım yapabilirsin?

Robinhood gibi dünya devi şirketlere Midas yatırım hesabın ile yatırım yapmadan önce incelemek istersen, bu rehberimizi okuyabilirsin:

Midas Nedir? ABD Borsasında Yatırıma Nasıl Başlayabilirsin?

Bitcoin Neden Düşüyor? Binance ve FTX Arasındaki Olayın Piyasaya Etkisi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı