Borsa Haberleri

Bitcoin Neden Düştü?

March 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin Neden Düştü?

Yatırımcılarının oldukça volatil fiyat hareketlerine alışık olduğu Bitcoin’de bir kez daha dalgalanmalar gündem oldu. Öncü kripto para birimi, geçtiğimiz haftalarda ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyelerinden düşüşe devam ediyor. 

Piyasa değeri 1,2 trilyon dolara inen Bitcoin, son 24 saatte 5,5% düşüşle 64 bin dolar civarında seyrediyor. Kripto para birimlerinin belirleyici ismindeki bu aşağı yönlü eğilim, kripto paralarla ilişki hisselere ve altcoinlere de ağırlıklı olarak olumsuz yansıdı. En büyük ikinci kripto para birimi Ether, 7%’nin üzerinde değer kaybederek 3,287 dolara geriledi. 

Grayscale’den Çıkışlar Arttı Ama CEO Umutlu

Analistler, söz konusu fiyat hareketinin Grayscale Bitcoin borsa yatırım fonundaki (ETF) çıkışlardan kaynaklanabileceğini belirtiyor. BitMEX tarafından derlenen verilere göre Grayscale Bitcoin Trust’tan yapılan çıkışlar, dün 643 milyon dolar oldu. Ayrıca yatırım şirketi CoinShares de GBTC’nin Bitcoin ETF’ine çevrilmesinden bu yana, yani ocak ayından beri fondan toplan çıkışların 12 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Bu yılın başlarında Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden bu yana, GBTC’den yüksek ücretleri nedeniyle önemli çıkışlar yaşandı. Bu satış dalgası da Bitcoin fiyatı üzerinde baskı yarattı.

CryptoQuant’ın yakın tarihli bir notu, satış baskısının kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin son rallilerinin ardından kâr toplamasından da kaynaklandığını söylüyor.

Ancak Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, gelecek aylarda GBTC’deki yüksek ücretlerin yakında düşeceği müjdesini verdi. 

Sonnenshein, “Piyasa olgunlaştıkça, zaman içinde GBTC’deki ücretlerin düşeceğini sevinçle söyleyebilirim. Bunu sayısız başka riskte, sayısız başka piyasada gördük; tipik olarak ürünler yaşam döngülerinin başlarındayken, yeni piyasaya sürüldüklerinde, bu ücretler daha yüksek olma eğilimindedir. Bu piyasalar olgunlaştıkça ve bu fonlar büyüdükçe, bu ücretler düşme eğilimindedir ve aynı şeyin GBTC için de geçerli olmasını bekliyoruz.” yorumunu yaptı. 

Bitcoin Neden Düştü?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CoinDesk, CNBC, Coinmarketcap