Kripto Para Haberleri

Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

August 1, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var: Bitcoin almadan da bitcoine yatırım yapabilirsiniz! Nasıl mı? Bitcoin madenci şirketlerine yatırım yaparak!

Bu içerikte neleri konuştuk?

 • Bitcoin almadan da Bitcoin’e yatırım yapmak mümkün.
 • ABD borsalarında listelenen 17 Bitcoin madenci şirketi var.
 • 10 madenci şirketinden oluşan yatırım sepetinin analizi.

Henüz yasal düzenleme ile tanımlanmamış olsa da Bitcoin ABD devletinin gözünde bir emtia. 2021 yılında SEC’nin kabul ettiği vadeli Bitcoin ETF yatırım fonları, devletin bu konudaki duruşunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Nitekim hem SEC hem de CFTC başkanları son 2 senede Bitcoin’in emtia olduğuna dair net açıklamalar yaptı.

Altın ya da petrol almak yerine bu varlıkları çıkaran şirketlere yatırım yapıldığı gibi, Bitcoin madenciliği yapan şirketlere de yatırım yapmak oldukça basit. ABD borsalarından madenci şirketlerin hisselerini satın alarak dolaylı yoldan Bitcoin’e yatırım yapabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni, bu şirketlerin performanslarının bitcoin fiyatı ile doğrudan ilişkili olması.

Hangi 10 Bitcoin Madencisi şirket, neden öne çıkıyor?

1- ABD Borsalarında Listelenen Şirketler

Bugün ABD borsalarında listelenen tam 17 Bitcoin madenci şirketi var.

Aşağıdaki şirketler bugünkü piyasa değerine göre en büyük 10 şirket! Ancak bu 10 şirket sadece piyasa büyüklüğü değil aynı zamanda yüksek oranda yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını kullanan şirketler. Madencilerin hangi tür enerji tükettikleri oldukça önemli. Bunun nedeni ABD’deki olası regülasyon ve ek vergi yaptırımları riskinin bu şirketler için düşük olması. Çevreye zararlı enerji tüketiminde bulunan madencilerin ABD’de uzun vadeli pozitif getiri sağlaması oldukça düşük bir ihtimal.

Bu kriterlere uyan en büyük 10 şirket:

 1. Riot Platforms (RIOT)
 2. Cipher Mining (CIFR)
 3. Marathon Digital Holdings (MARA)
 4. HIVE Digital Technologies (HIVE)
 5. TeraWulf (WULF)
 6. Bit Digital (BTBT)
 7. Iris Energy (IREN)
 8. Cleanspark (CLSK)
 9. Bitfarms (BITF)
 10. Digihost Technology (DGHI)

2- Bitcoin Fiyatı ile Korelasyon

Bitcoin madencilerine yatırım yapmanın başlıca nedeni, Bitcoin fiyatı ile pozitif korelasyon.

Aşağıdaki yatırım sepeti yukarıda listelenen 10 madenci şirketinden oluşuyor. Basitleştirmek için her şirketin payını 10% kabul edelim. Tablonun en altında işaretli alan, Ocak 2022 tarihinden bugüne, madenci şirketleri sepetinin Bitcoin ile aylık korelasyonunu gösteriyor. Görüldüğü gibi korelasyon hep pozitif ve 0.66 ile 0.88 arasında.

Bu veri bize Bitcoin madenci hisselerinin Bitcoin fiyatı ile beraber hareket ettiğini göstermektedir.

Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

3- Sepetin 2023 Yılındaki Getirisi

Aşağıdaki ilk tabloda bu sepetin 2023 yılındaki getirisini görüyoruz: Tam tamına 294.12%!

İkinci tabloda ise bu şirketlerin getirilerini tek tek görmek mümkün. Aynı dönemde Bitcoin 75% civarında artış gösterirken 10 madenciden oluşan sepetin daha yüksek getiri sağlamasının bir nedeni var: 2022 yılında yaşanan gelişmeler!

Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu
Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

Hatırlanacağı üzere 2022 yılı bitcoin için oldukça kötü geçmişti (aşağıdaki tablo).

2022 yılı içinde Bitcoin fiyatı 63.31% düşerken madenci şirketlerin hisseleri bu rakamın çok üstünde düşüş yaşamıştı. Hatta bazı madencilerin tamamen battığı ya da diğer şirketler tarafından satın alındığına bile şahit olduk. Aşağıdaki grafik bize listedeki her 10 madencinin de Bitcoin’den daha fazla düşüş yaşadığını gösteriyor.

Sonuç olarak Bitcoin madenci hisseleri Bitcoin fiyatına aşırı duyarlı (hem negatif hem de pozitif).

Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

Sonuç: Hangi 2 Konuya Dikkat Etmeliyiz?

Bitcoin madenci şirketlerine yatırım yaparken 2 konuya dikkat etmemiz gerekir:

1- Çeşitlendirme: Tüm yumurtaları aynı sepete koymayın!

Sadece Bitcoin için değil yatırım yaptığınız tüm varlıklarda, yatırım sepetinizi çeşitlendirmek en önemli konudur. Geçen sene bu listede olabilecek ama finansal sorunları nedeniyle benzer getirileri sağlayamayan şirketler var. Mesela ARGO Group International şirketi.

Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

Yatırım sepetini çeşitlendirmenin bir diğer faydası Bitcoin’in çalışma prensibiyle alakalı.

Bitcoin blokzincirinde her blok eklendiğinde Bitcoin madencilerine verilen ödül sabit. Bu ödülü bütün madenciler paylaşıyor. Bitcoin madencilerinden herhangi birisi iflas ederse, o madencinin payı/ödülü otomatik olarak diğer madencilere ‘aktarılıyor’. Bu yüzden tek bir şirket yerine birçok madenci şirkete aynı anda yatırım yapmak olası iflaslardan kaynaklanan hisse fiyatı oynaklığından orta vadede çok daha az etkilenmenizi sağlayacaktır.

Bir şirket iflas edince diğer şirketlerin geliri benzer oranda artarak hisse fiyatına da olumlu yansıyacaktır.

2- Bitcoin fiyatının oynaklığı

Bitcoin diğer emtialarla karşılaştırıldığında, henüz yeni bir varlık olduğu için fiyat oynaklığı çok yüksek.

Yukarıdaki korelasyonun aylık olduğunu unutmamak gerekli. Bitcoin’de olduğu gibi madenci şirketlerde de haftalık ya da günlük fiyat oynaklığı oldukça yüksek. Geçmiş dönemdeki fiyat korelasyonlarına bakarak gelecekte nasıl olacağını bilemeyiz. Ancak Bitcoin madencilerinin gelirlerinin hemen hemen hepsinin Bitcoin’e dayandığını düşünürsek bu korelasyonun uzun vadede pozitif olacağını düşünmek yanlış olmaz.

Az sayıda madenci şirketine yatırım yapıldığında, ilgili şirketler özelinde yaşanabilecek risklere daha açık oluruz. Eğer bu şirketler özelindeki risklerden kaçınıp dolaylı yoldan Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız mümkün olduğunca fazla şirketin olduğu bir sepet oluşturmak daha güvenli bir yoldur.

-Burak Tamaç

Bitcoin Madencisi Şirketlerin Analizi ve Dikkat Edilmesi Gereken 2 Konu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı