Kripto Para Haberleri

Bitcoin ETF’lerine İlk Günlerinde 4,6 Milyar Dolar Aktı

January 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin ETF’lerine İlk Günlerinde 4,6 Milyar Dolar Aktı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) çarşamba günü onayladığı Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) dünkü ilk işlem günlerinde 4,6 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. 

Hâlâ birçok yatırımcı, düzenleyici ve yasa yapıcı tarafından riskli olarak değerlendirilen dijital varlıkların ETF’lerine çarşamba günü gelen onay, kripto para sektörü için bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor. 

Dün; aralarında BlackRock, Grayscale Bitcoin Trust ve ARK/21Shares de dahil olmak üzere toplam 11 Bitcoin ETF’i işleme açıldı. 

LSEG’e göre dün görülen toplam 4,6 milyar dolarlık girişlerde öne çıkan ETF’ler BlackRock ve Fidelity oldu. 

VettaFi stratejisti Todd Rosenbluth, “İşlem hacmi yeni ETF ürünleri için görece oldukça güçlü oldu. Ancak bu, bir günlük işlem hacminin ötesine uzanan bir yarış.” yorumunu yaptı. 

Söz konusu gelişme kripto para madenciliği hisselerine de olumlu yansıdı ancak günü ekside tamamladılar. Riot Platforms (RIOT) ve Marathon Digital (MARA) sırasıyla 15,8% ve 12,6% geriledi. 

MicroStrategy (MSTR) 5,2% değer kaybederken, kripto para borsası Coinbase (COIN) de 6,7% düştü. 

Birçok şirket ETF’leri onaylanmasına rağmen henüz bireysel yatırımcıya yönelik ürünleri sunulmadı. Bu da Bitcoin’deki yükselişi sınırlayan ve talebin tabana yayılmasını kısıtlayan ve fiyatın beklentilere paralel ilk aşamada 50 bin dolar ile 55 bin dolar aralığına yükselmesine engel olan bir unsur oldu.

Bitcoin ETF’lerine İlk Günlerinde 4,6 Milyar Dolar Aktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters