Kripto Para Haberleri

Bitcoin ETF’i Beklenen Talebi Görmeyeblilir – Needham

December 18, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin ETF’i Beklenen Talebi Görmeyeblilir – Needham

Needham’a göre kayıtlı yatırım danışmanları, ABD’de onaylanması halinde muhtemelen Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) akışlarının ana itici gücü olacak. Ancak şirket tarafından yapılan bir anket, perakende müşterilerin kripto yatırımına çok az ilgi gösterdiğini veya hiç ilgi göstermediğini ortaya koyuyor.

ABD’nin ocak ayında ilk spot bitcoin ETF’sini onaylayabileceğine dair piyasa beklentileri ile Needham, yatırımcıların bir ETF, kripto para ile ilgili hisseler veya tröstler aracılığıyla Bitcoin maruziyetini mi, yoksa Coinbase (COIN) veya Robinhood (HOOD) gibi bir ticaret platformunda kripto para birimini doğrudan satın almayı mı tercih edeceklerini öğrenmeye çalıştı. 

Araştırma kapsamında 20 mali danışman, 75 Coinbase kullanıcısı ve 200’den fazla kişiyle anket yapıldı. Sonuçlara göre potansiyel ETF, müşterilere bugün Bitcoin sunma konusundaki sınırlı yetenekleri nedeniyle danışmanlara en iyi şekilde hizmet edecek.

Needham analisti John Todaro, “Bizce, bir Bitcoin ETF’inin ana itici gücü yatırım danışmanları olacak. Danışmanlarımızın neredeyse yarısı mevcut Bitcoin tekliflerinin ya hiç olmadığını ya da müşterilerini bir kripto platformunda kendi başlarına Bitcoin almaya yönlendirdiklerini söylerken, yeni alıcıların çoğunun buradan geleceğine inanıyoruz.” diyor. 

Danışmanların çoğunluğu, kullanıma sunulması halinde müşterilerinin yalnızca 5% ile 10%’unun bir Bitcoin ETF’ine sahip olmasını bekliyor.

Todaro, “Danışmanlar şu anda müşterilerden Bitcoin ve ETF konusunda çok ilgi görmüyor ancak neredeyse hepsi Bitcoin fiyatları artmaya devam ederse ilginin artmasını bekliyor.” diye ekledi. Ancak anket, hâlihazırda bitcoin satın almamış yatırımcıların sırf bir ETF mevcut olduğu için şimdi satın alma olasılığının düşük olduğunu da gösterdi.  

Todaro, “Hâlihazırda Bitcoin satın almamış herhangi bir kişinin şu anda bir Bitcoin ETF’, satın alması pek olası değil. Geçmişte Bitcoin sahibi olmamış katılımcıların yalnızca 11%’i kendilerini bir Bitcoin ETF’i satın alma olasılığı çok yüksek veya biraz yüksek olarak tanımladı.” diyor.

Aynı zamanda, mevcut Bitcoin sahipleri arasında çoğunluk (49%) kripto para birimi yatırımlarını olası bir ETF (40%) yerine Coinbase gibi bir borsadan satın almayı tercih edeceklerini belirtti.

📊 Bitcoin Hafif Tökezlese de Yükselmeye Devam Ediyor

Öte yandan hafta başında 7%’lik bir düşüş yaşamasına rağmen, Bitcoin ETF’i için davul sesleri yükseldikçe kripto para birimi dördüncü çeyrekte de yükselişe geçti. 

Yatırımcılar ayrıca ilkbaharda Bitcoin’in yarılanmasını dört gözle bekliyor ve bunun da takip eden aylarda Bitcoin fiyatını yükseltmesi bekleniyor. Fed’in 2024’te en az üç faiz indirimi olabileceğini belirtmesi de son dönemde görülen bu coşkuya katkıda bulunuyor.

Son iki ayda 59%, 2023’te ise 157% ralli yapan Bitcoin son 24 saatte TSİ 17.45’te 0,07’lik bir düşüşle 41.610 dolardan işlem gördü. Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ilk 10 kripto para biriminin performansları ise şöyle:

  • Ether 1,85% düşüşle 2.167 dolardan,
  • Tether USDt 0,02% düşüşle 0,9991 dolardan,
  • BNB 1% düşüşle 238,41 dolardan,
  • XRP 2,62% düşüşle 0,5992 dolardan,
  • Solana 0,65% düşüşle 71,57 dolardan, 
  • USDC 0,02% artışla 1 dolardan,
  • Cardano 3,36% düşüşle 0,5704 dolardan,
  • Avalanche 3,19% düşüşle 39,79 dolardan ve 
  • Dogecoin 4,03% düşüşle 0,0899 dolardan işlem gördü. 

Bitcoin ETF'i Beklenen Talebi Görmeyeblilir - Needham

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, CoinMarketCap