Kripto Para Haberleri

Bitcoin Durmuyor! Ufukta ATH Beliriyor mu?

Mart 4, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin Durmuyor! Ufukta ATH Beliriyor mu?

Kripto para birimleri, bir kez daha gündemin merkezine oturdu. Bitcoin’in aylardır ivme kaybetmeden devam eden kademeli yükselişi, en popüler kripto para birimini tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) oldukça yaklaştırdı. 

Son bir yılda 190%’ın üzerinde bir ralli yapan Bitcoin, mart ayına da yeşilde başladıktan sonra bugün 65 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Mayıs 2020’deki yarılanmadan 1,5 yıl sonra 69 binle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Bitcoin’in bu yılki yarılanmadan sonra da aynı performansı gösterip gösteremeyeceği merak konusu. 

Ancak son dönemlerdeki hızlı yükselişinin ardından bazı Bitcoin boğaları, yeni rekorun yarılanmadan önce gelebileceğine inanıyor gibi görünüyor. 

Tabii şunu da unutmamak lazım: Bitcoin gibi volatil bir varlık, yalnızca belirli parametrelere göre hareket etmiyor. Bu yüzden rekorun kırılıp kırılamayacağını belirleyebilecek başka faktörler de var. 

Şimdi sorulması gereken tek bir soru kalıyor. Piyasa yörüngesi son trendini sürdürebilir mi, yoksa daha önemli bir düzeltme ve konsolidasyon dönemi mümkün mü?

Sosyal medyada, yatırımcılar ve analistler; iyimserlik ve inançsızlık arasında bölünmüş durumda. Ralli desteklerinin yanı sıra geri çekilme çağrıları da yüksek sesle dile getirilmeye devam ediyor.

Popüler kripto para yatırımcısı Skew, X’te yaptığı bir paylaşımda, “Bugün ilginç bir görünüm var. Piyasanın 50%’si önemli ölçüde yükseliş çağrısı yaparken, kalan 50%’si ise gerileme uyarısı yapıyor. Tipik olarak bu her hafta gerçekleşen bir durum ancak bu hafta normalden belirgin bir şekilde daha bölünmüş durumda.” diyor. 

Daha temkinli tarafta ise zincir üstü analiz platformu CryptoQuant’a katkıda bulunan Venturefounder yer alıyor.

En son analizinde, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerinde bir “fincan ve kulp” formasyonu oluşturabileceğini ve hem boğalar hem de ayılar için acımasız bir seviyeyi test ederek 40 bin dolara kadar düşebileceğini öne sürdü:

Buna hazır mısınız? BTC tüm ayıları ortadan kaldırmak için eski ATH’ye yükselir, ardından yarıya indikten sonra tüm boğaları ortadan kaldırmak için 50 bin dolar veya 40 bin dolara doğru bir düzeltme yapar. Sonra kalan tüm ayıları da ortadan kaldırmak için ATH’ye geri döner. Muhtemelen 2024’ün 4. çeyreğine kadar bu aralıkta kalacağız.” 

Öte yandan, daha geniş anlamda kripto yatırımının hâlâ ana akım çoğunluğun radarında olmadığı savunuluyor.

Bu durumun değişmesi halinde, hem Bitcoin hem de altcoinlere yönelik yeni bir viral ilgi dalgası ortaya çıkabilir ve giderek parabolik hale gelen bir piyasayı besleyebilir.

Analist Matthew Hyland “Boğalar tam kontrol altında: Bu görünüm, belki Kripto Twitter Balonu’nda gerçek olamayacak kadar iyi hissettiriyor ama gerçek dünyada çoğu insanın hiçbir Bitcoin maruziyeti yok. Panik henüz başlamadı ama başlayacak.” diyor.

Hyland’e paralel bir şekilde boğaların aksi yönünde bir beklentiye sahip olan dijital varlık fonu Capriole Investments kurucusu Charles Edwards, gözünü yarılanmaya çevirmiş durumda. 

Edwards’a göre ani bir geri dönüş hemen gerçekleşmese bile, geçen aydan kalan coşkunun sönmesi daha uzun sürebilir.

Bitcoin Durmuyor! Ufukta ATH Beliriyor mu?

Ralli öncesinde 2-3 hafta boyunca donukluk görülebilir. Bu da potansiyel olarak mart ortası döneme işaret ediyor.” diyen Edwards, uzun vadeli bir bakış açısıyla düşüş eğiliminde olmadığını vurguladı:

Fiyat her zaman yükselebilir, önemli olan risk yönetimi ve olasılıklar. Buradaki risk profili, örneğin Bitcoin’in 16 bin dolar olduğu dönemden çok farklı (daha kötü). Portföy yönetimi için akılda tutulması gereken bir şey. Bu bölgelerdeki oynaklık (hem yukarı hem aşağı) büyüklük sırasına göre artar. Bugünle karşılaştırmak için 2021’in başlarına bakın. Ben hâlâ bu boğa piyasasının önünde UZUN bir yol olduğunu düşünüyorum.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tradingview, Coinmarketcap