Borsa Haberleri

Bitcoin Boğaları Harekete Geçmek için Neyi Bekliyor?

May 14, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin Boğaları Harekete Geçmek için Neyi Bekliyor?

Bitcoin, fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesini aşmasını sağlayan son ralliyi takiben iki ay boyunca yatay bir seyir izledi. Kripto para piyasalarında pek de alışık olmadığımız bu durum, akıllara şu soruyu getiriyor: Bu bölgeden çıkmak için ne gerekiyor?

📌 Tarihsel olarak Bitcoin’deki en hızlı genişlemeler, küresel para arzındaki (M2) önemli artışlara karşılık gelmiş; yüksek likidite ve güçlü yatırımcı risk iştahı dönemlerine işaret etmiştir. Bu dönemlerde genellikle piyasaya önemli miktarda yeni sermaye girer ve bu durum, perakende yatırımcıların fırsatları kaçırma korkusundan kaynaklanan döngüsel zirvelerle sonuçlanır.

Ancak bu dinamik, mevcut döngüde ortaya çıkmadı: Geçtiğimiz yıl küresel likiditede Bitcoin’e fayda sağlayan hafif bir artış olmasına rağmen, M2’deki yıllık değişim bu yılın başlarında nötr seviyelere döndü. 

Ki bu değişim, ABD’de yapışkan enflasyon görünümünün ardından, piyasanın 2024 yılı için faiz indirimi beklentilerinin beşten ikiye düşmesine neden oldu.

🤔 Kripto para piyasaları tarafında ise fiyatları önemli ölçüde yükseltebilecek bir talep artışına işaret eden işaretler bulunmuyor. Arz tarafında, Long Term Holder’ların (LTH) 60 bin dolar civarında fiyat istikrarı sağlaması ve Short Term Holder’ların (STH) azalan kârlılıkları karşısında satışları azaltması nedeniyle satış baskısı azaldı.

Bu bağlamda, belirleyici bir harekete yol açabilecek tetikleyiciler ortaya çıkana kadar piyasanın yatay seyrini sürdürmesi muhtemel görünüyor. Kârlılık, kaldıraç ve tokenların yaş dağılımı gibi faktörleri içeren mevcut piyasa yapısı, bu döngü içinde daha etkileyici bir ralli için potansiyel olduğunu gösteriyor.

✍️ CryptoQuant analistlerine göre en olası senaryo, Bitcoin’in daha uygun bir makroekonomik ortam ortaya çıkana kadar -muhtemelen eylül ayında beklenen ilk ABD faiz indirimi- bu işlem aralığında kalması. Böyle bir ortam, yeni bir talep dalgasını ve ardından döngünün zirvesini işaret eden bir ralliyi tetikleyebilir.

Ayrıca bu hafta açıklanacak olan ABD enflasyon verileri çok önemli ve kısa vadeli para politikasına ilişkin piyasa beklentilerini de şekillendirebilir.

Bitcoin Boğaları Harekete Geçmek için Neyi Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CryptoQuant