Borsa Haberleri

Bitcoin Balinaları Yeniden Alıma Başladı: Boğa Piyasası Yaklaşıyor mu?

May 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin Balinaları Yeniden Alıma Başladı: Boğa Piyasası Yaklaşıyor mu?

Bitcoin fiyatının mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana ilk kez Bitcoin balinaları iştahlanmaya başladı. 

CryptoQuant tarafından yapılan X’te yapılan bir paylaşımda, “Şimdi tekrar güçlü bir alım gücüyle geri dönüyorlar, bu da mevcut fiyatların yaygın korkuya rağmen satın alma ve biriktirme için uygun olduğunu gösteriyor.” ifadeleri kullanıldı. 

Bitcoin Balinaları Yeniden Alıma Başladı: Boğa Piyasası Yaklaşıyor mu?

Analistler, balinalar tarafından tutulan toplam BTC bakiyesinin artmasının yanı sıra, balina adresi varlıklarındaki 30 günlük yüzde değişiminde de bir artış olduğunu belirtti. 

📝 Küçük bir not: Bir “balina”, madencilik şirketleri ve kripto borsaları tarafından kontrol edilenler hariç olmak üzere, 1.000 BTC ile 10.000 BTC arasında token tutan herhangi bir Bitcoin adresinin sahibine denir. Yani Bitcoin balinaları, büyük alımlar yapan yatırımcılardır. 

CryptoQuant araştırma başkanı Julio Moreno Decrypt’e verdiği demeçte, “Genel olarak balinalar boğa piyasaları sırasında daha hızlı bir şekilde Bitcoin satın alır ve piyasa ayı piyasasına geçtiğinde alımlarını azaltır.” dedi. 

Mart ayı boyunca balinalar BTC varlıklarını 9,8%’in üzerinde artırmıştı. Bu eğilime nisan ayında da devam ettiler ancak birikim oranları 1 Mayıs’a kadar sadece 4,2%’ye yavaşladı ve bu tarihte Bitcoin’in fiyatı en yüksek seviyelerinden 20%’nin üzerinde düşerek 57 bin doların altına geriledi.

22 Mayıs itibariyle ölçüt, 5,5%’e geri döndü; yani piyasa dibe vurduktan sonra balina birikimi yeniden yükselişe geçti. Mayıs ayı başlarında CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, balinaların piyasadaki sert düşüş sırasında 47 bin BTC topladığını belirtmişti.

Moreno’ya göre, balinalar tarafından Bitcoin’e yatırılan para miktarı yılın başından bu yana iki kattan fazla artarak 57 milyar dolardan 122 milyar dolara çıktı. Bu, balina sahiplerinin “gerçekleşen üst sınırı” – her bir tokenın mevcut piyasa değerinden ziyade satın alındığı zamana dayanan tüm balina tokenlarının toplam değeri – gözlemlenerek ölçülüyor.

Bitcoin Balinaları Yeniden Alıma Başladı: Boğa Piyasası Yaklaşıyor mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Decrytp