Borsa Haberleri

Bitcoin Atağı: Neden Yükseliyor?

Mart 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin Atağı: Neden Yükseliyor?

Kripto para birimleri piyasasının volatil lideri Bitcoin, yeni kripto para tabanlı kurumsal ürün teklifleri üzerine piyasa duyarlılığının artmasıyla yeniden yükselişe geçti.

Toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle 71 bin doları gören Bitcoin, hafif geri çekilerek TSİ 17.30’da 69 bin doların üzerinde seyretti. 

Kripto piyasaları, Londra Borsası’nın mayıs ayında Bitcoin ve Ether’e bağlı borsada işlem gören tahvillerin (ETN’ler) alım satımı için bir pazar yerine onay vermesinden destek aldı. Londra Borsası, 8 Nisan’dan itibaren başvuruları kabul etmeye başlayacak.

Singapur merkezli QCP Capital, bu gelişmenin ardından Bitcoin için “güçlü bir yukarı yönlü ivme” olduğunu ve varlık yöneticilerinin de “portföy çeşitlendirici” olarak Bitcoin eklemeye devam ettiğini söyledi:

Büyük bankalardaki varlık masaları, müşterilerden gelen Bitcoin spot ETF’lerine yönelik muazzam talep ve yapılandırılmış ürün talepleri karşısında hoş bir şok yaşadı.

Bugünkü artış eğilimi, Grayscale Bitcoin ETF’inden (GBTC) rekor çıkışların yaşandığı geçen haftaki kayıpların silinmesine yardımcı oldu. Diğer Bitcoin ETF’lerine girişler de paralel olarak düşerek bir satış endişesine yol açmıştı.

Ancak bazı piyasa analistleri, uzun vadeli yatırımcılar pozisyonlarından kısmen kâr etmiş olabileceğinden, azalan girişlerin bir endişe işareti olmadığını söyledi.

Bitfinex analistleri “Spot Bitcoin ETF’lerine girişlerin durumunu da endişe kaynağı olarak görmüyoruz. Geçen hafta negatif ETF çıkışları yoğun bir şekilde öne çıksa da, bunların tamamı Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC), çünkü yatırımcılar hem GBTC tarafından talep edilen daha yüksek ücretlerden vazgeçiyor hem de kâr elde ediyor.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CoinDesk, Coinmarketcap

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti