Borsa Haberleri

Bitcoin 59 Bin Dolara Yükseldi! Mart Hedefi 63 Bin Dolar

Şubat 28, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin 59 Bin Dolara Yükseldi! Mart Hedefi 63 Bin Dolar

Kripto para birimleri piyasasının en popüler ismi Bitcoin, hafta başında kırdığı rekorlara bir yenisini daha ekleyerek 59 bin doların üzerine yükseldi. Dahası, uzmanlar Bitcoin’in önümüzdeki ay gibi erken bir tarihte daha da tırmanacağını düşünüyor. 

Son bir haftada 16%, TSİ 13.30 itibariyle de son 24 saatte 4%’ün üzerinde yükselen Bitcoin, 59 bin 129 dolardan işlem gördü. 

Böylece toplam piyasa değerini 1,1 trilyon dolara taşıyan kripto paraların belirleyicisindeki bu ralli, hem altcoinlere hem de kripto para birimleriyle ilişkili hisselere oldukça olumlu yansıdı. 

Toplam 400 milyar dolarlık piyasa değeriyle Bitcoin’in ardından en büyük ikinci kripto para birimi olarak görülen Ether de 2,90% artışla 3 bin 344 dolar seviyesine ulaştı. 

Kripto paralardaki bu güçlü performansa paralel, piyasa öncesi işlemlerde Coinbase (COIN) 4%, Marathon Digital (MARA) 6%, Riot Platforms (RIOT) 4%, Microstrategy (MSTR) 7%, CleanSpark (CLSK) 6%, TeraWulf (WULF) 5%, Hive Blockchain (HIVE) 6%, Cipher Mining (CIFR) 4%, Bit Digital (BTBT) 4%, Iris Energy (IREN) 5% ve Bitfarms (BITF) 8% yükseldi. 

🚀 Yarılanma Öncesi Martta 63 Bin Dolar

Geçen yılın sonundan bu yana güçlü bir yükseliş ivmesi yakalayan Bitcoin için tahminler de oldukça yukarı yönlü seyretmeye devam ediyor. 

Dijital varlık finansal hizmetler platformu Matrixport, kısa süre önce Bitcoin’in değerinde potansiyel bir artışa işaret eden bir tahmin yayınladı. Analizlerine göre, Bitcoin yakında daha önce belirlenen iki yıllık zirvesini aşabilir ve önümüzdeki ay 63 bin dolara tırmanabilir.

Bu cesur tahmin, önümüzdeki haftalarda ve aylarda Bitcoin fiyatının yörüngesi üzerinde önemli bir etki yaratmaya hazır faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklanıyor.

🎯 Matrixport’un iyimser görünümünün ardındaki temel etken, Bitcoin spot Borsa Yatırım Fonlarının (ETF’ler) hareketli ticareti. Rapora göre, bu spot ETF’ler daha fazla yatırımcının geleneksel finansal kanallar aracılığıyla kripto ticareti yapmasının önünü açtı.

🎯 Rapora göre ayrıca, spot ETF’lere yönelik artan talep ve günlük işlem hacimlerinin kayda değer seviyelere ulaşması, yatırımcıların bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’e olan ilgisinin arttığına işaret ederek, amiral gemisi kriptonun önümüzdeki ay 60 bin doların üzerinde işlem görmesine yardımcı olabilir.

Öyle ki BlackRock’ın (BLK) spot ETF’i dün büyük bir işlem günü geçirdi ve Bitcoin’in 57 bin dolara yükselmesiyle art arda ikinci gün 1,3 milyar doların üzerinde günlük işlem hacmi kaydetti.

Bloomberg Intelligence ETF analisti Eric Balchunas’ın yaptığı X paylaşımına göre, BlackRock’ın IBIT’i gün içinde 1,357 milyar dolarlık işlem hacmi kaydederek pazartesi gününün 1,3 milyar dolarlık rekorunu geride bıraktı.

🎯 Maxiport ayrıca, Nisan 2024 için planlanan Bitcoin yarılanma etkinliğinin BTC fiyatlarında daha fazla yukarı yönlü ivme katalize etmesini bekliyor.

Bitcoin yarılanmaları, yeni BTC üretimi oranında bir azalmaya neden olur ve tarihsel olarak bu, arzda bir azalmaya yol açarak Bitcoin’in değerini artırır.

🎯 Matrixport’un raporunda makroekonomik faktörlerin BTC’nin fiyatı üzerindeki etkisi de göze çarpıyor. Fed’in faiz toplantılarının ardından faiz oranı indirimleri beklentilerinin de Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olması bekleniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coinmarketcap, Tradingview, Coindesk