Borsa Haberleri

Bitcoin 40 Bin Doların Altına İndi

January 23, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin 40 Bin Doların Altına İndi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçtiğimiz haftalarda Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını kabul etmesinin ardından görülen satış dalgası, Bitcoin’i 40 bin doların altına gönderdi.

Toplam 760 milyar dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin, TSİ 18.30’da son 24 saatte 4%’ün üzerinde değer kaybederek 38 bin 774 dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’e paralel olarak Ether de 7% düşüşle 2 bin 192 dolara indi.

Böylece Bitcoin, 11 Ocak’ta SEC’nin ETF onaylarının ardından 49 bin dolarla son üç yılın en yüksek seviyesine yükselmesinden bu yana 20% değer kaybetmiş oldu. 

Deutsche Bank analistlerine göre, spot Bitcoin ETF’lerine özellikle de BlackRock ve Fidelity ürünlerine SEC onayından bu yana yaklaşık 4 milyar dolarlık fon aktı.

Deutsche, Bitcoin’in fiyat düşüşündeki bir diğer faktörün de iflas eden kripto borsası FTX’in varlıklarının satışı olduğunu belirtti.

Bitcoin’deki bu düşüş, kripto para madencilerini de olumsuz etkiledi; MicroStrategy (MSTR) 5%, Marathon Digital (MARA) 3% ve Riot Platforms (RIOT) 3%’e yakın geriledi. 

Öte yandan JPMorgan’ın Bitcoin ETF’leri katalizörünün bazı yatırımcıları hayal kırıklığına uğratabileceği gerekçesiyle Coinbase’in (COIN) notunu düşürmesinin ardından şirket hissesi de 4,5% geriledi. 

Bitcoin 40 Bin Doların Altına İndi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters