Borsa İstanbul Notları

BİST100’de Volatilite Artarken Hacimler de Yükseliyor

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BİST100’de Volatilite Artarken Hacimler de Yükseliyor

📊 Endeksin yukarı yönlü seyir zaman zaman düzeltmeler yaşansada korunuyor demek mümkün. Ancak son günlerde fiyat hareketlerinde volatilitenin arttığı da dikkat çekiyor.

9.000 seviyesinin üzerine kalıcılık sağlandığı sürece pozitif havanın korunduğundan bahsetmek mümkün olabilir. Bunun yanında BİST30 endeksi şirketlerinin BİST100 ve BİSTTUM’e görece daha güçlü performans gösterdikleri de dikkat çekiyor.

👉 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, ithal ham petrol ve işlenmiş ürünlerle ilgili ortaya çıkan fiyat avantajlarının tüketicilere de yansıtılması için rafinerilere yazı gönderdiklerini söyledi.

Ticarette ve sanayide özellikle lojistik maliyetleri azaltıcı etkisinin olabileceği düşünülürse gelişmenin şirket kârlılıkları ve fiyatlar adına pozitif etkisi olacağı düşünülebilir.

Saat 16.15 itibarıyla 9.348 seviyelerinde 1,65% ile yükseliş seyri sürüyor. Piyasanın odak seviyesinin 9.000 olduğu izleniyor. Bu seviyenin üzerinde kalınabilmesi yükselişin devam etmesi için önemli bir sinyal ve destek niteliği taşıyabilir.

💡 Pozitif ayrışan sektörlere baktığımızda bankacılık ve bilişim sektöründeki son günlerde sağlanan istikrar dikkat çekiyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükselişle pozitif ayrışan sektörler:

  • Bilişim
  • Bankacılık
  • Turizm
  • Mali
  • İnşaat

Zirvede Fiyatlanan Hisseler!

Endeksin tarihi zirvesinde olmamasına rağmen teknik anlamda yeni zirveler de oluşturan hisseler olabilir. İşte zirvede fiyatlanan 5 şirket ve güncel kapanış fiyatları:

🏅 AGYO: 11,09 TL

🏅 BASCM: 13,00 TL

🏅 BORSK: 38,80 TL

🏅 BRKVY: 139,40 TL

🏅 CMENT: 393,00 TL

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca konjonktürel şartlara uygun özelliklere sahip şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

İlgini çekebilecek “BIST 100’de İlgi Artan Hisseler” içeriğine başlığın üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks, Finnet2000.