Borsa Haberleri

BIST Yabancı Oranı Toparlanıyor mu?

January 12, 2024 • 1 dakika okuma süresi
BIST Yabancı Oranı Toparlanıyor mu?

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 200 yatırım kuruluşunun katılımıyla JP Morgan genel merkezinde düzenlenen Yatırımcı Günü etkinliğinde, sunum gerçekleştirerek Türkiye’nin dezenflasyona ulaşma konusunda kararlı olduğunu vurguladı. TL mevduatın artışı, cari açık ve rezerv artışında iyileşme, enflasyon beklentilerinde ve ana eğiliminde düşüş gibi olumlu gelişmeler de belirtildi.

Diğer yandan dün açıklanan istatistiklere göre, yurt dışında yerleşik kişiler geçen hafta 299,7 milyon dolarlık hisse senedi sattı. Yabancı yatırımcılar 9 haftadır aralıksız alım tarafında yer alıyordu.

BIST Yabancı Oranı Toparlanıyor mu?

Bu gece ise gözler Moody’s Türkiye not görünümü kararında olacak. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve S&P, Türkiye’nin not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Tüm bu gelişmelerin BIST yabancı yatırımcı oranının eski günlerine dönmesini sağlayıp sağlamayacağı yakından takip edilecek.

BIST Yabancı Oranı Toparlanıyor mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg HT