Borsa Haberleri

Birleşme ve Satın Alma Faaliyeti Hız Kazanıyor, Uzmanlar Memnun

Birleşme ve Satın Alma Faaliyeti Hız Kazanıyor, Uzmanlar Memnun
Google News Icon Takip Et

Birleşme ve satın almalar (M&A), kötü geçen bir 2023’ün ardından mega anlaşmaların geri dönüşü sayesinde ilk çeyrekte toparlandı ve yatırım bankacıları ile toparlanma bekleyen piyasaları sevindirdi.

Dealogic’in en son verilerine göre, dünya genelinde toplam M&A hacmi 30% artışla yaklaşık 755,1 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde beş olan 10 milyar doların üzerindeki işlem sayısı, 14’e yükseldi.

Yatırım bankacıları, yönetim kurullarının anlaşma yapma konusundaki güveninin, güçlü kazançlar, bu yılki olası faiz indirimleri ve canlı bir piyasa sayesinde arttığını söyledi.

Yatırım bankası Centerview Partners’ın kurucu ortağı Blair Effron, “Daha büyük anlaşmaların gerçekleştiğini gördüğünüzde, bu piyasanın sağlığının geri döndüğünün çok daha doğrudan bir işaretidir çünkü yönetim kurulları ve CEO’lar, büyük anlaşmaların doğası gereği, onlara yaklaşırken daha muhafazakar olacaklardır. Bugün gördüğümüz faaliyetin doğru yönde ilerlediğini düşünüyoruz.” diyor. 

🤝 ABD’ye Halka Arz Desteği

ABD birleşme ve satın alma hacmi de 59% artarak 431,8 milyar dolara ulaştı. Avrupa’daki anlaşmalar 64% artarken, Asya Pasifik’teki hacim 40% düştü. Bankalar, Astera Labs (ALAB) ve Reddit’in (RDDT) başarılı çıkışlarının ardından pazarda potansiyel bir toparlanmanın bir destek sağlayabileceğini söyledi.

Citigroup yatırım bankacılığı başkanı Tyler Dickson, “Halka arz piyasasında iki veri noktasına sahip olmamız, konuştuğumuz CEO’lara, yönetim kurullarına ve finansal sponsorlara, hedeflerine ulaşmak için bir yerine birden fazla yol olabileceği hissini veriyor.” dedi.

İlk çeyrek boyunca, birkaç büyük şirket büyük anlaşmaları finanse etmek için güçlü değerlemelerden yararlanırken, bazı yatırım yapılabilir şirketler yüksek değerli hedefleri takip etmek için borçlandı.

Bank of America’da küresel birleşme ve satın almalardan sorumlu eş başkan Ivan Farman, “Baz senaryo muhtemelen ekonominin yumuşak iniş yapacağı ve enflasyonun kontrol altında olacağı yönünde. Sonuç olarak, yönetim kurulları ve yönetim ekipleri gelecek konusunda kendilerini daha rahat hissediyorlar ve bu da anlaşmaları takip etme olasılıklarının daha yüksek olduğu bir dönem.” yorumunu yaptı.

⭐ İlk Çeyreğin Yüksek Profilli Anlaşmaları

Geçen yıl enerji sektöründe ExxonMobil (XOM) ve Chevron’un (CVX) başı çektiği satın almaların ardından bu yılın yüksek profilli satın alımları arasında sağlık sektörü öne çıkıyor. Aynı zamanda enerjideki satın alma anlaşmaları da ivme kaybetmeden devam ederken, teknoloji ve finans alanında da anlaşma faaliyetleri hız kazanmış durumda.

Yılın ilk üç ayına baktığımız zamana ABD’de öne çıkan satın alma anlaşmaları arasında;

  • Novo Holdings’in (NVO) 11,5 milyar dolarlık Catalent (CTLT) anlaşması,
  • Johnson & Johnson’ın (JNJ) hisse başına 28 dolarlık Ambrix (AMAM) anlaşması,
  • AstraZeneca’nın (AZN) 2,4 milyar dolarlık Fusion Pharma (FUSN) anlaşması,
  • Novartis’in (NVS) 2,9 milyar dolarlık MorphoSys (MOR) anlaşması,
  • Synopsys’in (SNPS) 35 milyar dolarlık Ansys (ANSS) anlaşması,
  • Boeing’in (BA) Spirit Aerosystems (SPR) anlaşma teklifi,
  • Capital One’ın (COF) 35 milyar dolarlık Discovery Financial (DFS) anlaşması,
  • Chesapeake Energy’nin (CHK) 7,4 milyar dolarlık Southwestern Energy (SWN) anlaşması ve
  • Walmart’ın (WMT) 2 milyar dolarlık Vizio (VZO) anlaşması yer aldı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters