Borsa Haberleri

Birkenstock Halka Arzının İlk Gününde 12% Çakıldı

October 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Birkenstock Halka Arzının İlk Gününde 12% Çakıldı

Birkenstock (BIRK) hisseleri, dün yatırımcıların yeni listelemeler konusunda temkinli olmaya devam ettiğine işaret eden bir şekilde, halka arz fiyatının 12% altında kapandı.

250 yıllık Alman sandalet üreticisinin hisseleri, halka arzın 46 dolardan fiyatlanmasının ardından 41 dolardan işlem görmeye başladı. 1,48 milyar dolar toplanan bu halka arz, salı günü belirtilen 44 ve 49 dolarlık aralığın orta noktasında fiyatlandı. Hisse, borsada listelendiği ilk günü 12,61% düşüşle 40,20 dolarda tamamladı.

LSEG verilerine göre, Birkenstock’un salı günkü halka arz fiyatından dünkü açılış fiyatına kadar olan 11%’lik düşüş, yaklaşık iki yıl içinde 1 milyar doların üzerinde değere sahip bir şirket tarafından yapılan en kötü başlangıca işaret ediyor.

Birkenstock’un zayıf performansı, çip tasarımcısı Arm Holdings (ARM), market teslimat uygulaması Instacart (CART) ve pazarlama otomasyon platformu Klaviyo’nun (KVYO) yüksek profilli halka arzlarından haftalar sonra geldi. Bu şirketlerin hisseleri, yatırımcı talebinin zayıf olduğunu gösterecek şekilde, listelenmelerinin ardından çoğunlukla düştü.

Great Hill Capital başkanı Thomas Hayes, “Birkenstock halka arzının gösterdiği asıl şey, özellikle bu kadar çok pazarlık fırsatının mevcut olduğu bir düşüş piyasasındayken, bu şirketlere koydukları değerlemelerin kesinlikle hiç mantıklı olmadığı.” diyor. 

Dünkü günkü kapanış fiyatıyla Birkenstock’un piyasa değeri 8 milyar doların üzerindeydi. Bu rakam, Fransız milyarder Bernard Arnault ve lüks tüketici malları imparatorluğu Louis Vuitton Moet Hennessy tarafından desteklenen ABD’li özel sermaye şirketi L Catterton’un, 2021 yılında ayakkabıcının çoğunluk hissesini satın almak için ödediği 4,35 milyar doların iki katı.

L Catteron, üçüncü çeyrek satış büyümesinin yavaşlamasının ardından dün LVMH hisselerindeki keskin düşüşle aynı zamana denk gelen halka arzın ardından Birkenstock’un yaklaşık 83%’üne sahip olmaya devam edecek.

Birkenstock Halka Arzının İlk Gününde 12% Çakıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters