Borsa Haberleri

Birkenstock Halka Arz Başvurusunu Yaptı

Eylül 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Birkenstock Halka Arz Başvurusunu Yaptı

Alman ayakkabı markası Birkenstock, dün ABD’de listelenmek için halka arz başvurusunda bulundu. Birkenstock halka arzı, ülkenin hisse piyasalarındaki toparlanmanın altını çizen bir gelişme niteliğinde.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan başvuruda arzın mali detayları açıklanmadı ancak şirketin 31 Mart’ta sona eren altı aylık net gelirinin 19% artışla 644,17 milyon avroya (692,87 milyon dolar) yükseldiği ve kârın 45,3% düşüşle 40,21 milyon avroya gerilediği belirtildi.

Bloomberg’de daha önce yayınlanan bir haber, halka arzın Birkenstock piyasa değerini 8 milyar dolara taşıyabileceğini tahmin etmişti.

NYSE’de “BIRK” koduyla işlem görmeyi amaçlayan Alman sandalet üreticisinin halka arz hedefleri, ABD’deki hisse piyasalarının karanlık bir ekonomik görünümün ardından yıla yavaş bir başlangıç yapmasıyla birlikte, İngiliz çip üreticisi Arm, veri otomasyon sağlayıcısı Klaviyo ve market teslimat uygulaması Instacart tarafından yapılan başvuruların hemen ardından geldi.

Birkenstock’un başvurusu, oyuncu Margot Robbie’nin bir çift pembe Birkenstock giyerken görüldüğü ve moda meraklıları arasında konfor odaklı ayakkabıların popülaritesini artıran “Barbie” filminin pazarlama atağını da takip ediyor.

SoftBank Group’a ait Arm ve şimdi de Birkenstock’un Avrupa dışında listeleme kararı, halka arz hacimlerinin 2021’deki rekor seviyelerin çok altında olduğu bir dönemin bitişine de işaret ediyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Fortune

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti