Piyasa Öncesi

Biri Buffett’ı Durdursun!

August 22, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Biri Buffett’ı Durdursun!

Bu Hafta Borsalar

 • Hisselerin gözü yine Powell’da! Cuma günü TSİ 16.00’da başlayacak olan FED’in Jackson Hole toplantısında saat 17.00’de konuşma yapacak olan Powell’ın daha agresif (şahin) bir tonda konuşması bekleniyor. Konuşmanın tonu hisselerin bundan sonraki hareketlerini belirleyeceği için oldukça önemli.
  • Konuşmada faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki negatif etkilerinden bahsedilmesi yerine, yüksek enflasyonun risklerinden bahsedilmesi hisseler için negatif algılanabilir.
 • Nvidia’ya neler olacak? Nvidia’nın bu hafta açıklayacağı bilançoya yönelik beklentiler karışık. Analistler haziran ayına paralel olarak şirketin kazanç beklentilerini bir kere daha negatif yönlü revize etmesini bekliyor. Bank of America ise Nvidia’nın bilançosuna dair pozitif olduğunu belirtiyor.
 • Biri W. Buffett’ı Durdursun! Son aylarda Occidental Petroleum hisselerindeki payını hızla artıran Buffett, gözlerini şirketin yarısına dikmiş durumda! Detaylar hemen aşağıda. 
 • Resesyon söylemleri bitecek mi? Son zamanlarda gelen pozitif verilerle resesyon endişeleri azalsa da henüz bitmedi. Bu hafta açıklanacak ABD halkının kişisel tüketim harcamaları ile ABD ekonomisinin büyüme verisi bu noktada çok önemli. 
  • Beklentilerin üzerinde gelen pozitif rakamlar, tüketen ve büyüyen bir ekonomiyi göstereceği için hisselere olumlu yansıyabilir.

Beklentiler

 • Hisseler daha ne kadar yükselecek? JPMorgan analistlerine göre, büyüme hisselerindeki yükseliş bu yıl sonuna kadar devam edecek. Şu anki yükselişin “taktiksel” yani güncel şartlar değişene kadar devam edeceğini nitelendiren kurum, yıl sonuna doğru büyüme hisselerinden değer hisselerine geçebileceklerini belirtiyor.
Biri Buffett’ı Durdursun!

Korku: Bu haftaki Jackson Hole konferansı öncesinde yatırımcı duygularına “NÖTR” bir duygu hakim.

Hisseler

Occidental Petroleum (OXY): Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’i cuma günü petrol devi Occidental Petroleum’un 50%’ye yakınını satın almak için düzenleyici onay aldı. Kaynak

 • Occidental’ın hisseleri, haberler sonrası 10% artışla günü 71,29 dolardan kapattı ve 2022 kazancını 145%′in üzerine çıkardı.
 • 11 Temmuz’da Berkshire, ikincil piyasa işlemlerinde petrol şirketinin adi hisse senetlerinden daha fazlasını satın almak için Federal Enerji Düzenleme Komisyonu’na başvuruda bulundu.
 • Elektrik Enerjisi Yönetmeliği Bölümünün Müdür Yardımcısı Carlos Clay, cuma günü izin verdiğini ve yetkilendirmenin “kamu yararına uygun” olduğunu söyledi.
 • Buffett, bu yıl Occidental hissesini büyük ölçüde artırdı. Berkshire şu anda 20,2%′lik bir pozisyona eşit olan 188,5 milyon Occidental hissesine sahip.
 • Cuma günkü haberler, Buffett’ın hissesini düşük fiyatlarla artırdıktan sonra, sonunda tüm şirketi satın almakla ilgileneceği yönündeki spekülasyonları gündeme getirdi.
 • Konuya yakın kişilerden alıntı yapan bir WSJ raporuna göre Buffett, şirkette kontrol hissesi satın alma planları hakkında bilgi vermedi.
 • WSJ, Buffett tipik bir değer avcısı olarak bilindiği için kendisinin mevcut fiyatlarla şirketin tam kontrolünü ele geçirmeye çalışmasının da olası olmadığını söyledi.

Tesla (TSLA): Tesla, ABD’de “Full Self Driving (FSD)” yani otonom sürüş seçeneği olarak pazarlanan premium, sürücü yardım sistemi için 25%′lik bir fiyat artışı planlıyor. Kaynak

 • Tesla’nın en yüksek fiyatlı sürücü yardım seçeneği olan FSD, şirketin “Trafik ve Dur İşareti Kontrolü” ve “Otomatik Pilotta Navigasyon” özelliklerini içeriyor.
 • FSD’nin maliyeti şu anda 12 bin dolar tutarında. Aylık abonelik fiyatı ise 199 dolar. Tesla CEO’su Elon Musk, abonelik fiyatlarının da artıp artmayacağını henüz belirtmedi.
 • Elektrikli araç üreticisi aynı zamanda FSD Beta yazılımının 10.69 sürümü olan ve sürücülerin yeni sürücü destek sistemi özelliklerini halka açık yollarda test etmelerini sağlayan yeni bir sürümünü de piyasaya sürüyor.

Amazon (AMZN): E-ticaret devi Amazon, evde sağlık hizmeti sağlayıcısı Signify Health’i (SGFY) satın alma yarışında diğer teklif sahiplerine katıldı. Kaynak

 • UnitedHealth Group (UNH), CVS Health (CVS) ve evde sağlık hizmeti sağlayıcısı Option Care Health (OPCH)’in de SGFY’yi satın almak için teklif verenler arasında olduğu söyleniyor.
 • Amazon, üyelik temelli birinci basamak sağlık hizmeti platformu One Medical’i (ONEM) temmuz ayında yaklaşık 3,9 milyar dolar nakit karşılığında satın almayı kabul etmişti. SGFY’nin satın alınma ihtimali, Amazon’un sağlık hizmeti hedeflerini daha da genişletebilir. 

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Biri Buffett’ı Durdursun!
 • Altın: Altın fiyatları, son 5 haftadır ilk kez geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattı. FED Richmond Başkanı Thomas Barkin, cuma günü FED’in ABD’de bir resesyon riski yaşanması pahasına enflasyonu 2% seviyesine çekmekte kararlı olduğunu söyledi. FED tarafından faizlerin artırılmasına ilişkin şahin tonda gelen açıklamalar, faizsiz bir getirisi olması sebebiyle altın fiyatlarının aşağı yönlü hareket etmesine sebep oluyor. Bu hafta Jackson Hole’da yapılacak toplantıda konuşacak olan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları, altın fiyatlarının seyri için etkili olabilir.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

 • Petrol: Petrol fiyatları, İran ile olan nükleer anlaşmanın petrol arzını artırma ihtimaliyle pazartesi gününe düşüşle başladı. Petrol arzının, üretiminin artması petrol fiyatlarını düşürür. ABD Başkanı Joe Biden, pazar günü OPEC üreticisi İran’ın arzında bir artışa yol açabilecek nükleer anlaşmayı canlandırmakla ilgili Fransa, Almanya ve İngiltere’den liderlerle görüşmelerde bulundu. İran, AB’nin sunduğu bir çerçeve için olumlu yanıtını 15 Ağustos’ta sunmuştu. Nükleer anlaşma kapsamındaki gelişmelerle birlikte ​​Brent Petrol pazartesi günü 1% düşerek varil başına 96 doların altında işlem gördü.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Biri Buffett’ı Durdursun!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı