Şirket İncelemeleri

Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

May 28, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

📈 ABD’nin en büyük bağımsız kaya petrolü ve doğal gaz üreticilerinden biri olan Devon Energy’nin, son 12 ayda 174% yükselişle S&P 500 endeksinde en iyi performans gösteren hisselerden biri olduğunu biliyor muydun? 

Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

🧐 Biraz tanıyalım: Devon Energy; ABD’de petrol, doğal gaz ve doğal gaz sıvılarının (“NGL”) araştırılması, geliştirilmesi ve üretimine odaklanan bağımsız bir enerji şirketidir. Şirketin operasyonları; Delaware Havzası, Eagle Ford, Powder River Havzası ve Anadarko Havzası olmak üzere dört petrol üretim alanına odaklanmıştır. 

🔥 Yılın başından bu yana FED’in yüksek enflasyonla mücadele için faizleri artırma planı konusundaki adımları piyasadaki risk iştahını olumsuz etkilemiş ve başlıca endekslerde geri çekilme hareketleri gözlenmişse de Devon Energy, yılın başından bu yana 61%’den fazla yükselişle dikkatleri çekmeyi başarmış gibi gözüküyor.

  • 2022’de Dow Jones Industrial Average neredeyse 13% düşerken, S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı NASDAQ Composite endeksleri de aynı dönemde sırasıyla 17% ve 26% geriledi.

Aslında Devon Energy’nin yılın başından bu yana 61%’den fazla yükselişine işaret eden güçlü performansını dayandırabileceğimiz birkaç ana konu var, hadi biraz onlara bakalım.

Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

⚡️ Bunlardan ilki, hiç kuşkusuz hem WTI hem de Brent petrolün geçtiğimiz birkaç ayda zirve seviyelere yükselmesi ve bu seviyelerdeki devamlılığını sürdürmesi diyebiliriz. 

  • Petroldeki yükseliş, Devon Energy’nin nakit akışlarında ve kârlarında büyük bir artışla sonuçlanıyor ve bu da şirketi doğal olarak daha değerli kılıyor.

⚡️ Öte yandan sektöre kıyasla fiyat kazanç oranı değerlendirmesi yaptığımızda Devon energy sektör ortalamasının 18 olduğu fiyat kazanç oranında 13,11’lik bir oranla sektörün altında kalarak pahalı bir hisse olmadığını kanıtlıyor.

⚡️ Son olarak, Devon’un yakın zamanda 0,27% artırarak hisse başına 1,27 dolar olarak belirlediği temettü ödemesi, yatırımcılar için 7%’den fazla cazip bir temettü verimliliği sağlayarak öne çıkıyor. 

  • Negatif rüzgarların estiği piyasada düzenli temettü ödeyen ve yüksek temettü verimliliğine sahip bir hisse olarak Devon, yatırımcıların da gözünden kaçmıyor.
Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

Beklentiler: Genel olarak değerlendirdiğimizde küresel petrol talebi şu anda güçlü ve uluslararası seyahat devam ettikçe önümüzdeki çeyreklerde daha da güçlenebilir. Petrol için makro tablo genel anlamda olumlu, özellikle de Rusya-Ukrayna savaşının mevcut etkisini dahil ettiğimizde petrol fiyatlarındaki yükseliş seyri devamlılığını sürdürebilir. ABD stratejik rezervinden petrol salınmasına rağmen, piyasalarda arz fazlası yok ve hatta arzdaki sıkışıklık endişeleri de fiyatlara yansıyor. 

Çeyreklik Bilanço Görünümü: Devon Energy, 2 Mayıs’ta yayımladığı ilk çeyrek bilanço sonuçlarında kâr ve gelirde yıllık üç haneli büyüme kaydetti. 

  • Özellikle Delaware Havzası üretim büyümesi ve marj genişlemesi, ilk çeyrek mali performansını destekledi.
  • Devon Energy, üretimi artırmak yerine hissedar getirilerine odaklanmaya devam edeceğini açıkça belirtti.
  • Şirket aynı zamanda hisse geri alım programını 25% artışla 2 milyar dolara yükseltti ve hissedarlara getiri sağlama odağını koruyacağını söyledi.
  • Devon yönetimi yaptığı açıklamada, “Devon, disiplinli bir sermaye programına bağlı kalmaya devam ediyor ve 2022’deki faaliyet planını destekleyen stratejik hedeflere ulaşma yolunda ilerliyor” dedi. 

🎯 Analist Notları

Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

En iyi performans gösteren 19 Wall Street analistinin Devon Energy için 12 aylık ortalama hedef fiyat beklentisi, güncel fiyat üzerinden 8,51%’lik bir getiri oranı ile 77,11 dolar seviyesindedir. Analistlerin 14’ü hisse için “SATIN AL” tavsiyesinde bulunurken 5’i “TUT” notu vermiştir.

US Capital Advisors araştırma analistleri, 20 Mayıs Cuma günü yayınlanan bir raporda Devon Energy için 3. Çeyrek 2022 hisse başına kazanç tahminlerini yükseltti. US Capital Advisors analisti C. Horwitz, enerji şirketinin, çeyrek için 2,54 dolar (önceki 2,26 dolar) hisse başına kazanç açıklayacağını tahmin ediyor.

 🔎 Devon Energy Kısa Vadeli Faiz Görünümü

Kısa vadeli faiz, açığa satılmış ancak henüz kapatılmamış hisse sayısıdır. Rakam veya yüzde olarak gösterilebilirken piyasa duyarlılığının bir göstergesi olarak da kabul edilir.

  • Nasıl yani? Bir hisse senedini açığa satmak, gerçekte sahip olmadığınız bir hisse senedini satmak anlamına gelir. Açığa satış işleminde yatırımcı; sahip olmadığı sermaye piyasası aracını ödünç olarak daha yüksek fiyattan satıp daha düşük fiyattan yerine koyma amacı ile işlem yapar. 
  • Dolayısıyla yatırımcı, açığa sattığı hisse senedinin fiyatının düşmesini beklemektedir. Böylece hissenin sadece yükselişine değil düşüşüne de yatırım yapmaktadır.  
Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

Devon Energy’nin  kısa vadeli satış yüzdesi, son raporundan bu yana 8,99% düştü. 

  • Şirket kısa süre önce alım satım için mevcut tüm normal hisselerin 2,43%’ü olan, açığa satılmış 15,26 milyon hisseye sahip olduğunu bildirdi. 

Ne demek? Yukarıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi Devon Energy için açığa satılan hisselerin yüzdesi, son raporundan bu yana düşüş gösterdi. Bu, doğrudan hisse senedinin kısa vadede yükseleceği anlamına gelmez, ancak yatırımcıların, daha az hisseyi açığa sattığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Kısa vadeli faizin izlenmesi önemlidir, çünkü kısa faiz, belirli bir hisse senedine yönelik piyasa duyarlılığının bir göstergesi olarak hareket edebilir. Kısa vadeli faizdeki artış, yatırımcıların hisse senedi için düşüş eğiliminde olduklarının sinyalini verebilirken, kısa vadeli faizdeki düşüş, yatırımcıların hisse senedi için daha fazla yükseliş eğiliminde olduklarını gösterebilir.

Biraz da Pozitif Enerji: Devon Energy Şirket İncelemesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı