Borsa Haberleri

Bir Sonraki Devrimsel Yenilik mRNA Kanser Aşıları mı Olacak?

December 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Bir Sonraki Devrimsel Yenilik mRNA Kanser Aşıları mı Olacak?

Moderna (MRNA) hisseleri, yapılan randomize bir klinik deneyde kişiselleştirilmiş mRNA kanser aşısıyla ilgili çarpıcı nitelikteki etkinlik sonuçlarının ilk kez görülmesinin ardından salı günü tırmanışa geçti. Hisseler öğleden sonraki işlemlerde 24% artış kaydetti.

● Moderna (MRNA) ve Merck (MRK) tarafından geliştirilen kişiselleştirilmiş kanser aşısı mRNA-4157/V940 ve MRK’nin tedavide büyük başarı sağlayan Keytruda (pembrolizumab) ilacının birlikte kullanılması, Keytruda’nın tek başına kullanımına kıyasla hastalığın nüksetme veya ölüme neden olma riskini 44% düşürüyor. Bu sonuçlar KEYNOTE-942 olarak adlandırılan faz 2b çalışmasından elde edildi. İki ilacın birlikte uygulanması, tam rezeksiyonun ardından evre 3/4 melanom hastaları için bir adjuvan tedavi olarak değerlendiriliyordu. Çalışma 150 kişi üzerinde yapıldı.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Moderna (MRNA), 3 Kasım tarihli SEC kaydına göre birden fazla kohortta faz 1 deneylerinin devam ettiği mRNA-4157 aşısının yanı sıra, kanser aşıları modalitesi çerçevesinde üç program daha geliştiriyor.

● Faz 1 aşamasında bir KRAS aşısı olan mRNA-5671’in sahibi olan şirket, Merck (MRK) aşısının tüm haklarını elinde bulunduruyor ve kayıtlara göre programa ilişkin daha sonraki adımları değerlendiriyordu. Moderna’nın üçüncü programı, yeni bir “check-point” niteliğinde kanser aşısı adayı olan mRNA-4359. Bu aşı faz 1 deneyinde ilk hastaya halihazırda uygulanmış durumda.

● mRNA kanser aşısı olmasa da, kanser aşıları bulma yarışında çalışmalar yapan birkaç şirket var. Gelen haberlere göre Amazon.com (AMZN)’un bir kanser aşıları araştırma ekibi var. ImmunityBio (IBRX) ise, pankreas kanserinde kombine immünoterapi (Nant Kanser Aşısı) için faz 2 aşamasında.

Bir Sonraki Devrimsel Yenilik mRNA Kanser Aşıları mı Olacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha