Disney

Bir Seçim Gündemi Daha: Disney Gücünü Koruyor

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bir Seçim Gündemi Daha: Disney Gücünü Koruyor

Yerel seçimleri geride bıraktık ancak Wall Street’te başka bir seçim devam ediyor: Walt Disney (DIS), Nelson Peltz’in hedge fonu Trian Fund Management’ın şirketin yönetim kuruluna karşı başlattığı mücadelede yeterli hissedar oyunu elde etti.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre dün akşam itibariyle Disney yönetim kurulu, Trian’ın iki rakibi olan Peltz ve Disney’in eski CFO’su Jay Rasulo’nun önüne geçmesine yetecek kadar oy kullandı.

Kaynaklar, Disney’de üç yönetim kurulu üyesi adayı gösteren bir başka hedge fonu olan Blackwells Capital’in de girişiminde başarısız olduğunu söyledi.

Bu yılın en yüksek profilli yönetim kurulu mücadelesinin sonucu, bugün Disney’in yıllık hissedarlar toplantısında açıklanacak ve kaynaklar bazı hissedarların oylarını değiştirme ihtimalinin olduğu konusunda uyarıda bulundu. 

Peltz’in koltuklar için yeni bir hamle planladığını söylediği ekim ayı başından bu yana şirketin hisselerinin yaklaşık 50% değer kazandığı göz önüne alındığında, Trian Disney’de hâlâ finansal bir kazanç elde edebilir.

Son birkaç ay içinde Disney, yatırımcıların güvenini yeniden kazanmak için “Fortnite” yapımcısı Epic Games’e yaptığı büyük yatırım ve 2025 yılında ESPN yayın hizmetini başlatma planları da dahil olmak üzere bir dizi değişiklik açıkladı. Ayrıca yönetim kurulunu iki yeni üye ile yeniledi.

Trian ve Blackwells, Disney’in halefiyet planlamasını aksattığı, yaratıcı kıvılcımını kaybettiği ve yeni teknolojiden gerektiği gibi yararlanamadığı için yönetim kurulunda yeni kana ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Karşı tarafta ise Disney’i ikinci kez yönetmek üzere 2022’de emekliliğinden geri dönen Bob Iger, şirketin yaratıcı franchise’larını yeniden canlandırmaya, yayın işini kârlı hale getirmeye ve ESPN’in dijital geleceğini inşa etmeye yardımcı olacak ortaklar bulmaya çalışıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters