Ekonomi ve Finans Haberleri

Bir Karar Daha: Avrupa Merkez Bankası Ne Diyecek?

Haziran 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bir Karar Daha: Avrupa Merkez Bankası Ne Diyecek?

Avrupa Merkez Bankası, FED’in ara verme kararını takip etmeyi reddederek perşembe günü kilit faiz oranını çeyrek puan artıracak gibi görünüyor. Üstelik bankanın faiz oranlarını artırmaya başlamasından tam bir yıl sonra, 20 ülkeyi kapsayan euro bölgesi ekonomisinin teknik anlamda resesyona girmesine rağmen.

Peki, neden?

AMB faiz artışından vazgeçemiyor çünkü enflasyon oranı hâlâ 6%’nın üzerinde ve bu da bankanın 2%’lik hedefinin oldukça yukarısında kalıyor. Aslında AMB, FED’den dört ay sonra faiz oranlarını yükseltmeye başladı ve bu zaman farkı Avrupa’da enflasyonun neden daha yüksek olduğunun bir açıklaması. Tabii aynı zamanda faiz artışlarının işe yaradığının da karşılaştırmalı bir kanıtı.

Bir Karar Daha: Avrupa Merkez Bankası Ne Diyecek?

Lagarde ne demişti?

Başkan Christine Lagarde, bu ayın başlarında, ılımlılık belirtileri göstermesine rağmen, çekirdek enflasyonun hâlâ çok güçlü olduğunu söyledi.

Mayıs ayı kararının ardından Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın FED’den ayrıştığının altını çizdi ve AMB’nin henüz faiz artışı için “daha çok yeri” olduğunu ve “duraklamayacağını” söyledi.

Geçen yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Avrupa’da enerji fiyatları önemli ölçüde düşerken, hizmet enflasyonu ve ücret artışı güçlendi. Bu gerçeği mayıs ayı toplantısında “Fiyat baskıları güçlü kaldı. Enerji ve tedarik sıkıntıları hâlâ enflasyona yol açıyor. Ücret baskıları daha da güçlendi.” sözleriyle vurguladı Lagarde.

ABD’ye benzer şekilde, euro bölgesinde işsizlik tarihsel olarak düşük. Bu, işçilerin ücretlerini artırmasını kolaylaştırıyor ve bu da ekonomide daha hızlı fiyat artışları sağlama riskini taşıyor.

Beklenen ne?

Bir önceki toplantıda 3,50%’den 3,75%’e çıkarılan politika faizinin bu toplantıda da 25 baz puan artırılması bekleniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar:Barrons, Bloomberg