Borsa Haberleri

Bir Çırpıda Migros

Mart 13, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Bir Çırpıda Migros

👋🏻 Selamlar Midaslı! Bugün perakende sektörünün öne çıkan şirketlerinden olan Migros (MGROS) analiz edeceğiz. Tüm ülke genelinde geniş market ağının yanı sıra, çevrimiçi market ve yemekten, elektronik ödemeye ve elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar birçok alanda hizmet veren Migros, Türkiye’nin perakende sektöründe 70 yıllık bir dev. 

Gelin Türkiye’nin perakende sektöründeki bu devini yakından analiz edelim. Önce haberler… 👇🏻

🗞️ Migros’tan Son Havadisler

  • Dünyanın en itibarlı çevresel raporlama platformlarından olan Karbon Saydamlık Projesi (CDP) kapsamında “İklim Değişikliği” ve “Su Güvenliği” programlarından her ikisinde de en yüksek not olan “Global A Listesi”ne girdi. Migros bu nota sahip Türkiye’deki 5 şirket arasındaki tek gıda perakendecisi oldu. 
  • Şubat ayı içerisinde 16 adet Migros, 15 adet Migros Jet, 1 adet 5M, 6 adet Macrocenter ve kozmetik mağazacılığında faaliyet gösteren 3 adet Mion olmak üzere toplam 41 yeni mağaza açtı. 
  • Şirketin bağlı ortaklığı Dijital Platform Gıda Hizmetleri Paket Taxi’nin sermayesinin 18,3%’ünü satın aldı. Migros’un Paket Taxi’deki doğrudan ve dolaylı pay sahiplik oranı 92,1%’e yükseldi. 

🛒 Hedefler 

Geçtiğimiz aylarda şirketin 70. yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Migros Grubu İcra Başkanı Özgür Tort, şirketin hedeflerine yönelik açıklamalar yaptı. Tort “İştiraklerimiz ve girişimlerimiz önümüzdeki 5 yıl içinde bir Migros şirketi daha oluşturacak. 2024 yılında yatırımlarımızı kesintisiz şekilde sürdüreceğiz” diye konuştu. 

Tort’un açıklamalarına göre şirketin önümüzdeki dönemde hedefleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Online operasyonlar 3 yıl içinde 3 katına çıkacak
  • Kozmetik alanında faaliyet gösteren Mion’un mağaza sayısı 2024 sonuna kadar 150’ye ulaşacak.
  • Migen ile 2024 sonuna kadar Türkiye genelinde 100 noktada elektrikli araç şarj istasyonu kurulacak.
  • Paketli yemek alımında yatırımlar devam edecek. 
  • Türkiye’nin her ilçesinde müşterilere 15 dakika içinde ulaşılacak
  • 2 yılda dağıtım merkezi alanı 50% büyüyecek. 
  • Ödeme işlemleri ve finansal hizmetler sunan MoneyPay’i her 2 müşteriden 1’i kullanacak.

Migros Yatırımcısına Ne Kadar Kazandırdı?

Migros’un 12 Mart 2024 kapanışı itibarıyla; son 1 hafta, 1 ay ve 1 yılda yatırımcısına sunduğu getiri oranları aşağıdaki gibi

Son 1 Hafta 👉4,53%

Son 1 Ay  👉 13,65%

Son 1 Yıl  👉 212,53%

🎯 Aracı Kurumların Migros için Hedef Fiyatı

24 aracı kurumun son 3 ay içerisindeki tahminlerine göre Migros için hedef fiyatı ortalama 575 TL seviyesinde bulunurken, 22 aracı kurum şirket için “Al” tavsiyesi veriyor. 

🤔 Migros Ucuz Mu, Pahalı Mı? 

Migros’un güncel piyasa çarpanlarına bakıldığında, F/K oranı 16,8, PD/DD oranı 11,17  FD/FAVÖK’ü 10,0 ve PEG oranı 0,06 seviyesinde bulunuyor. Migros’un 12,8 seviyesinde bulunan ileri F/K oranının güncel F/K oranından düşük olması, olumlu büyüme beklentilerine işaret ediyor.

Perakende ticaret sektörünün ise ortalama F/K oranı 18,28 PD/DD oranı ise ortalama 9,10 seviyesinde. Şirket, F/K oranı olarak sektörünün altında işlem görürken, PD/DD oranı ise sektörüne göre yüksek gözüküyor. PEG oranına bakıldığında ise gelecekteki büyüme beklentisine göre şirketin mevcut fiyatının avantajlı bir durumda olduğu yorumu yapılabilir. 

Migros 3. Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi 

Migros 2023 4. Çeyrek bilançosunu 18 Mart’ta açıklayacak. Şirketin 3. Çeyrek bilançosu ise aşağıdaki gibi:

Şirket 3. çeyrekte beklentilerin (1 milyar 294 milyon TL) 68% oranda oldukça üzerinde 2 milyar 174 milyon 194 bin TL net kâr açıkladı. Önceki döneme göre net kârda 45% önceki yılın aynı dönemine göre 175% büyüme izlendi.

Net kâr oluşumunda, satışlarda izlenen güçlü büyüme ve ertelenmiş vergi gelirinin etkili olduğu görülüyor. Diğer taraftan pazarlama giderlerinde izlenen artışın net kâr üzerinde bir miktar baskı yarattığı söylenebilir.

FAVÖK beklentilerin (2 milyar 839 milyon TL) 6,9% oranda üzerinde 3 milyar 36 milyon 263 bin TL seviyesinde gerçekleşti. Önceki döneme göre 39%, önceki yılın aynı dönemine göre 49% büyüme izlendi. 

Esas faaliyet kârında önceki döneme göre 44% büyüme sağlandı. Önceki yılın aynı dönemine göre ise 42% büyüme sağlanarak 2 milyar 447 milyon 140 bin TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin ana faaliyetlerinden elde ettiği sürdürülebilir olarak değerlendirilen kârın artmış olmasını pozitif bir durum.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Fintables, AA  

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti