Borsa Haberleri

Bir Çırpıda ASTOR!

January 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bir Çırpıda ASTOR!

Selamlar Midaslı! Bugün, tek çatı altında ve büyük montanlı üretim yapabilen Türkiye’nin en büyük fabrikasına sahip, enerji devi Astor Enerji’yi (ASTOR) analiz edeceğiz.

Geçtiğimiz  senenin ocak ayında 12,50 TL’den halka arz olan şirketin hisseleri aynı yıl içinde 151 TL seviyelerine ulaşarak yatırımcısına 1111% getiri sağlamış olsa da güncelde 117, 60 TL seviyesinden işlem görüyor. 

Şirkete ilişkin en büyük merak konusu ise büyüme yüzdelerine yansıyan başarının sürdürülüp sürdürülemeyeceği. Şirketin CFO’su Olcay Doğan, yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasıyla büyümenin 2035’e kadar devam edeceği görüşünde. Peki sahiden büyüme devam edebilir mi?

Bu içerikte ASTOR’un son açıkladığı bilançosundan, piyasa çarpanlarına ve son iş ilişkilerine kadar detaylı bir şekilde şirketi incelediğimiz bir yolculuğa çıkacağız ve aklındaki soru işaretlerine cevap arayacağız. Hazırsan başlayalım!

İş İlişkileri 

Astor Enerji’nin toplam iş sözleşmelerinin parasal karşılığı 13,4 milyar lira değerinde. Şirket 2024’ün ilk ayında 6 iş anlaşması, 2023’ün aralık ayında ise 7 anlaşma gerçekleştirdi. 

Bu anlaşmaların tarih ve tutarlı şu şekilde:

  • 2 Ocak – 1,7 milyon dolar
  • 11 Ocak – 15 milyon avro ve 7,9 milyon dolar
  • 19 Ocak – 1,1 milyon avro 
  • 29 Ocak – 2,5 milyon dolar ve 7,1 milyon dolar 
  • 5 Aralık – 1,5 milyon dolar
  • 11 Aralık – 4,6 milyon dolar
  • 13 Aralık – 7,9 milyon dolar 
  • 14 Aralık – 4,3 milyon lira ve 4,07 milyon dolar 
  • 15 Aralık – 1,4 milyon dolar
  • 20 Aralık – 1,7 milyon avro 

ASTOR’un Son Çeyrek Özet Performansı 

3. Çeyrek 2023 finansallarında güçlü seyrin korunmaya devam ettiği söylenebilir. Özellikle kümülatif bazda her kalemde enflasyon üzeri güçlü büyüme temposunun sürmesi başlıca dikkat çeken unsur olarak önemli başlıklar arasında yer alıyor. Önceki döneme kıyaslandığında ise büyüme devam etse de kâr marjlarındaki gerileme negatif anlamda dikkat çekiyor.

Ancak yaşanan gerilemeye rağmen 38,12% olarak gerçekleşen brüt kâr marjı BİST geneline göre hala yüksek seviyelerde denebilir. Burada takip edilmesi gereken konu gelecek dönemlerde bu marjların nerede dip yapacağına odaklanmak olabilir. Diğer taraftan borçluluk anlamında 2022 yılında finansman gider yazan şirketin artık finansman geliri yazacak düzeye gelmiş olması pozitif karşılanabilir. Finansal kaldıraç oranı %55 seviyelerinden 1 yılda 37,57 seviyelerine kadar gerilemiş olması, finansmana erişim maliyetlerinin arttığı mevcut şartlarda önemli bir gelişme olarak notlarımız arasında yer alıyor.

ASTOR Temettü Ödüyor mu? 

ASTOR ayrıca halka arzının üzerinden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen temettü ödemesi yapan bir şirket. 

Astor Enerji 2 Mayıs 2023’te hisse başına net 0,47 kuruş temettü ödemesi gerçekleştirdi. 

Son 1 Aylık ve 1 Haftalık Getirisi Ne Oldu? 

Ocak 2024’ün bitmesine günler kala ASTOR’un ay başından bu yanaki getirisi 24,28% olarak gerçekeleşti. 

Hissenin son 1 haftalık getirisi ise 5,59% oldu. 

Astor Ucuz mu, Pahalı mı? 

29 ocak seans kapanışı itibariyle sektöre görece FK ve FD/FAVÖK ortalamalarının daha makul olduğu görülüyor. PD/DD rasyosunda ise sektörün bir miktar üzerinde olduğu söylenebilir. Ancak burada sektörün BİST’te yer alan diğer sektörlere görece oldukça yüksek çarpanlarla fiyatlandığını unutmamak gerekir. Bu anlamda sektörde yakalanan ivmeli büyümenin devam edeceği senaryoda sektöre göre ve genel bakışta makul olduğu düşünülebilir. Ancak sektörde büyüme ivmesinin güç kaybettiği senaryoda ise tam aksine BİST ortalamalarının oldukça üzerinde fiyatlanan bir sektör ve şirket tablosu karşımıza çıkabilir. Burada izlenmesi gereken yol gerek şirket gerekse diğer kurumlarca yayınlanan şirket ve sektöre ilişkin büyüme beklentilerini dikkatle takip etmek olacaktır.

Bir Çırpıda ASTOR!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Finnet2000, Fintables