Ekonomi ve Finans Haberleri

Bir Başka Kriz: Credit Suisse’in En Büyük Ortağı Desteğini Çekiyor!

March 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bir Başka Kriz: Credit Suisse’in En Büyük Ortağı Desteğini Çekiyor!

Credit Suisse hisseleri, en büyük hissedarı olan Suudi Ulusal Bankası’nın daha fazla finansal yardım sunmayı reddetmesinin ardından bugün piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık 20% düşerek rekor seviyelere geriledi.

Bloomberg’in, “Eğer Credit Suisse ek bir likidite (nakit girişi) için yardım çağrısında bulunursa, Suudi Ulusal Bankası bu çağrıya cevap verip daha fazla nakit girişi sağlayacak mı?” sorusuna yanıt veren Suudi Ulusal Bankası Başkanı Ammar Al Khudairy; “Cevap, kesinlikle hayır, vermeyecek! En bariz nedenlerden olan regülatif (düzenleyici) ve yasal sebeplerin dahi dışında birçok nedenden dolayı kesinlikle hayır!” dedi.

  • Bir Adım Gerisi: Suudi yatırımcı bankanın, Credit Suisse’de tuttuğu varlıklarının değeri aylar içinde çok keskin bir düşüş yaşadı. Ayrıca Suudi yetkililer, bankanın yönetim kademelerinde gerçekleşecek olası bir değişikliğe ve dönüşüm planına olumlu baktıklarını bildirmişlerdi.

Geçtiğimiz salı günü, 2022’nin yıllık raporunu yayımlayan Credit Suisse (CS), kendi raporlama prosedürlerinde “maddi zayıflık” tespit ettiğini ve bu zayıflığa yönelik bir iyileştirme planı geliştirdiğini belirtmişti.

  • Nedir Bu Maddi Zayıflık? Keşfedilen bu “önemli zayıflık”, bankanın finansal tablolarında büyük öneme sahip yanlışları ve riskleri tespit etme noktasında etkili bir değerlendirme süreci “sürdürememesi” veya bu sürece sahip olamaması ile ilgiliydi.

Birkaç ay geriye gittiğimizde dahi İsviçre merkezli bankanın, yatırımcılarının ve tüketicilerin güvenine zarar veren birçok skandalın ortasında olduğunu görüyoruz. 

Credit Suisse (CS)’in çıkardığı borç senetlerinin temerrüde yani iflasa karşı sigortalamasının maliyeti (kısaca kurumun iflas etme olasılığı), bu sabah 1.200 baz puan gibi oldukça yüksek seviyelere yaklaşarak endişe verici bir hale büründü.

  • Peki, hisseleri? Bankanın hisseleri son dört seanstır aşağı yönlü trendini sürdürüyor. Son beş gündür ise CS hisseleri yaklaşık 13% değer kaybetti.

Bir Başka Kriz: Credit Suisse’in En Büyük Ortağı Desteğini Çekiyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı