Borsa Haberleri

BioNTech Pan-Koronavirüs Aşısını Test Etmeye Başlayacak

June 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi
BioNTech Pan-Koronavirüs Aşısını Test Etmeye Başlayacak

BioNTech (BNTX), Çarşamba günü yapılan inovasyon sunumunda koronavirüsün varyantlarına karşı etkili olacak aşıyı yılın ikinci yarısında klinik aşamasına getireceklerini açıkladı. BioNTech ve Pfizer (PFE) tarafından insanlarda test edilmiş bir Omicron aşısı geliştirilmiş olsa da söz konusu aşı alt varyantlar için yeterli korumayı sağlamıyor.

Henüz sadece farelerde test edilen yeni aşının Omicron’un alt varyantlarına karşı da etkili olduğu belirtildi. Bu sırada FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) yetkilileri de Covid-19 aşısı ve Omicron varyantına yönelik yeni bir oylama yaptı. 

Omicron Alt Varyantları için Aşı Çalışmaları Devam Ediyor

BioNTech ve Pfizer ortaklığıyla geliştirilen aşı, Omicron’da etkili olsa da BA.4 ve BA.5 alt varyantlarında gerekli olan korumayı sağlamada yetersiz kaldı. Söz konusu şirketler bir süredir Omicron’un alt varyantlarına yönelik bir aşı üzerine çalışmalarını sürdürüyordu ve müjdeli haber Çarşamba günü yapılan inovasyon sunumunda geldi. Farelerde test edilen yeni alt varyant aşısında kısa süre sonra klinik aşamasına geçileceği söylendi. Ayrıca BioNTech, ribolisinler olarak bilinen ve antibiyotik direncini hafifletecek yeni bir antibiyotik üzerinde çalıştıklarını da açıklamalarına ekledi.

FDA Danışma Panelinde Covid-19 Aşısına Yönelik Oylama Yapıldı

BioNTech’in yeni alt varyant aşısı konuşulurken FDA tarafından Salı günü Covid-19 güçlendiricilerinin Omicron bileşeni içermesi konusunda bir oylama gerçekleştirdi. Ancak söz konusu oylamada Omicron ve alt varyantları olan BA.4 ve BA.5’e yönelik herhangi bir detaya yer verilmedi. 

BioNTech Pan-Koronavirüs Aşısını Test Etmeye Başlayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı