Bültenler

Bilanço Sezonu Borsaları Kırmızıya Boyadı

October 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bilanço Sezonu Borsaları Kırmızıya Boyadı

ABD borsaları dün arka arkaya kayıplar yaşadı. S&P 500 mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine inerken, Nasdaq bir dizi piyasa değeri yüksek şirketin hayal kırıklığı yaratan bilançolarının ardından düzeltme bölgesine daha da kaydı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,76%, S&P 500 1,18% ve Dow Jones 0,76% geriledi.

Analist Yorumu 

Yaz dönemi ekonomik büyümesine ilişkin GSYH verisi ve gerileyen Hazine tahvili getirileri, dün piyasa duyarlılığını destekleyemedi.

ABD’nin üçüncü çeyrek GSYH’sine ilişkin veri, beklentilerin üzerinde geldi. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda 4,9% büyüyerek Wall Street’in 4,7%’lik beklentisini aştı.

Ayrıca dün yapılan açıklamada, ABD büyümesinin ana motoru olan tüketici harcamalarının temmuzdan eylül ayına kadar olan dönemde 4% arttığı belirtildi.

eToro stratejisti Callie Cox, son verilerin ABD’de bir resesyona ilişkin endişeleri gidermeye yardımcı olması gerektiğini ancak durgunluğun bir olasılık olmaya devam ettiğini söyledi:

ABD ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte inanılmaz derecede dirençliydi. Büyüme muhteşemdi ve bunun başlıca nedeni Amerikalıların harcadığı paraydı. Tüketici harcamaları 2021’in sonundan bu yana ekonomik büyümeye en büyük katkıyı yapan kalem oldu ve perakendeciler talebi karşılamak için çabalarken stoklar arttı. Bu tür bir GSYH rakamıyla resesyonda olduğumuzu ya da hatta resesyona yaklaştığımızı söylemek zor.

Ancak ekonomistler, geriye dönük GSYH raporunun beklenenden daha güçlü gelmesine rağmen, tüketicinin önümüzdeki çeyreklerde dayanıklılığını koruyup koruyamayacağının görülmesi gerektiğini düşünüyor.

LPL Financial baş ekonomisti Jeffrey Roach, “Yatırımcılar tüketicinin yazın son aylarında harcama yapmasına şaşırmamalı – asıl soru, bu eğilimin önümüzdeki çeyreklerde devam edip edemeyeceği ve biz etmeyeceğini düşünüyoruz.” yorumunu yaptı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Ekonomik büyüme verisiyle Hazine tahvili getirileri düşse de hisselerin bu düşüşe tepki verememesi

2. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece zayıf performans

3. Jeopolitik gerilimlerin artması

4. Bir dizi bilançonun sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Emlak, Kamu Hizmetleri, Ham Madde

Zayıf: İletişim, Tüketici Ürünleri, Enerji, Teknoloji, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Meta Platforms (META) CFO’sunun dördüncü çeyrekte reklam gelirlerinin düşeceği açıklamalarının ardından hisse dünü 3,7% düşüşle tamamladı.

Mattel (MAT), üçüncü çeyrek bilançosunda analist tahminlerini aşan rakamlar açıklamasına rağmen tatil sezonunda talebin yavaşlayabileceği uyarısının ardından 7,6% geriledi.

Ford Motor (F) United Auto Workers sendikasıyla geçici bir anlaşmaya vardı ancak hisse 1,7% düştü. 

IBM (IBM) konsensüs tahminlerin üzerinde açıkladığı güçlü bilançosunun yanı sıra tahminlerini de yükseltti ve 4,9% ralli yaptı. 

United Parcel Service (UPS) hisseleri, teslimat devinin gelirlerindeki düşüşün devam etmesi ve tahminlerini düşürmesiyle 5,9% düştü. 

Bilanço Sezonu Borsaları Kırmızıya Boyadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı