Borsa Haberleri

Bilanço Özeti: Tesla 3. Çeyrek Kazançları

Ekim 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Bilanço Özeti: Tesla 3. Çeyrek Kazançları

Tesla, kapanış sonrasında üçüncü çeyrek kazancını açıkladı.

Sonuçların ardından hisseler yaklaşık 5% değer kaybetti.

Açıklanan sonuçlar:

●   Kazanç: Hisse başına (düzeltilmiş) 99 sent beklentisine karşılık gerçekleşen 1,05 dolar

●   Gelir: Beklenen 21,96 milyar dolar tahminine karşılık gerçekleşen 21,45 milyar dolar

●   Tesla’nın otomobil segmentindeki kazancı bir önceki yıla göre 55% artarak 18,69 milyar dolar oldu.

●   Şirketin ana otomobil faaliyetlerine ilişkin gelir maliyeti, otomobil satışlarındaki artışla orantılı olarak çeyrek dönemde 13,48 milyar dolara çıktı. İkinci çeyrekte ise bu rakam 10,52 milyar dolardı.

●   Tesla’nın otomobil alanındaki düzenleyici kredileri, çeyrek dönemde 286 milyon dolar tutarında gerçekleşerek otomobil kazancının 1,5%’ini oluşturdu.

●   Tesla, çarşamba günkü hissedar toplantısında önceki kılavuz bilgileri yineleyerek şu açıklamayı yaptı: “Uzun vadede araç teslimatlarında yıllık 50% büyümeye ulaşmayı bekliyoruz.

●   Şirket, yarı elektrikli ağır yük kamyonu teslimatlarının aralık ayında başlayacağını hatırlatarak, Semi modelinin şu anda Nevada’da üretildiğini doğruladı. Bu tesiste aynı zamanda ABD’deki araçlara yönelik batarya grupları da üretiliyor. Semi ilk olarak 2017 aralık ayında duyurulmuştu.

● Şirket, üçüncü çeyrek kazanç açıklamaları kapsamında çeyrek dönemin son haftalarında yaşanan yeni araç teslimatına yönelik ulaşım kapasitesindeki sıkıntılara dikkat çekerek, “daha sorunsuz bir teslimat hızına geçiş yaptıklarını” belirtti.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti