Borsa Yorumları

Bilanço Açıklayacak Bu Hisseler Beklentileri Aşma Geçmişine Sahip

April 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bilanço Açıklayacak Bu Hisseler Beklentileri Aşma Geçmişine Sahip

İlk çeyrek bilançoları tüm hızıyla başladı. Şimdiye kadar bazı şirketler güçlü sonuçlarıyla beklentileri aşarken, bazıları zayıf tahminler açıklayarak yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. 

S&P 500’deki şirketlerin 10%’undan biraz azı şu ana kadar kazançlarını bildirdi ve bu döneme şimdiden iyi bir başlangıç yaptı. Bilanço açıklayan şirketlerin yaklaşık 76%’sı beklentileri aşarken, 59%’u analistlerin gelir beklentilerinin üzerinde geldi.

Çok çeşitli şirketlerden oluşan bir grup da önümüzdeki hafta, sezonun en yoğun sonuçlarını açıklayacak. S&P 500’de yer alan yaklaşık 150 şirket ve Dow Jones şirketlerinin üçte birinden fazlası sonuçlarını açıklayacak. 

Teknoloji ağırlıklı olmakla birlikte sanayi, savunma, enerji, ulaştırma, telekomünikasyon ve ilaç sektörlerinden de sonuçlar gelecek.

Bir şirketin bilançosu elbette hem yakın hem de uzun vadeli performansının ayrılmaz bir parçasıdır. Yukarı yönde sürpriz yapan sonuçlar genellikle hisseleri yükseltirken, tahminleri kaçıran hisseler geri çekilme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

👀 Biz de analistlerin beklentilerini aşma geçmişine sahip olan ve önümüzdeki hafta sonuçları bildirmesi planlanan hisseleri taradık. Aşağıdaki hisselerin hepsi en az 75% başarı oranıyla bilanço tahminlerini aştı.

Bespoke Investment Group’un verilerine göre, bu hisselerin hepsi bilanço günü sonrası ortalama 2% veya daha fazla kazanç elde etti:

 • Manhattan Assoc (MANH)
 • Repligen (RGEN)
 • Align Tech (ALGN)
 • Element Solutions (ESI)
 • F5 Networks (FFIV)
 • ICON (ICLR)
 • Informatica (INFA)
 • Meta Platforms (META)
 • ServiceNow (NOW)
 • Impinj (PI)
 • TriNet Group (TNET)
 • Materion (MTRN)
 • Enova International (ENVA)
 • Five9 (FIVN)
 • Rogers (ROG)

📌 Muhteşem Yedili üyesi Meta, şimdiye kadar bilanço tahminlerini 87% oranında aştı. Instagram’ın ana şirketi, haftaya çarşamba günü borsa kapanışından sonra üç aylık sonuçlarını açıklayacak.

Tarihsel olarak şirketin hisseleri, bilanço açıklamasından sonraki bir gün içinde ortalama 2,3% arttı.

Meta’nın hisseleri 2023 yılında neredeyse üç katına çıktıktan sonra bu yıl yaklaşık 40% yükseldi. Bu ayın başlarında, JPMorgan ve Citi, Meta’yı en iyi hisse seçimi olarak yinelerken, Piper Sandler da hissenin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu korudu. 

Citi, “Daha geniş çevrimiçi reklamcılık ortamının güçlenmesi ve Meta’nın çok yıllı ürün stratejisinin odak noktasına gelmeye devam etmesiyle, Meta favorimiz olmaya devam ediyor. Tahminlerimizi ve hedef fiyatımızı 590 dolara yükselttik.” yorumunu yaptı.

📌 Listedeki bir diğer isim de yine çarşamba günü kapanış zilinden sonra çeyreklik kazançlarını açıklayacak olan ServiceNow. İş akışı otomasyon platformu, 89% oranında beklentileri aşma geçmişine sahip.

ServiceNow hisseleri, kazançlarını açıkladıktan sonra tarihsel olarak 3,3% değer kazandı. 

📌 Bulut yazılım sağlayıcısı Five9, geçmişte tahminleri 98% oranında aşarak listedeki en tutarlı kazanç performansına sahip şirket olarak öne çıkıyor.

Bu yıl şimdiye kadar Five9 bu yıl 28% düştü ancak şirket hisseleri kazançların ardından ortalama 4% yükseldi. Five9’un önümüzdeki hafta perşembe günü bilançosunu açıklaması bekleniyor.

Bu zayıf performansına rağmen, Baird mart ayında hisseyi iletişim yazılımı işletmeleri arasında en iyi seçim olarak adlandırdı. Analist William Power, “FIVN en iyi iletişim fikrimiz olmaya devam ediyor ve mevcut seviyelerdeki risk/ödülü seviyoruz.” dedi. Analistin ayrıca 90 dolar seviyesinde bir hedef fiyatı var.

Bilanço Açıklayacak Bu Hisseler Beklentileri Aşma Geçmişine Sahip

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC