Bültenler

Biden’ın Yeni Bütçe Planı Temettüleri Artırabilir

March 29, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Biden’ın Yeni Bütçe Planı Temettüleri Artırabilir

ABD Başkanı Joe Biden’ın önerdiği 2023 federal bütçesi, şirketleri hisse geri satın alma politikalarını gözden geçirmeye zorlayabilir.

  • Ne oldu? Dün, resmi olarak açıklanan harcama planındaki bir teklife göre, şirket yöneticileri, “şirket hisselerini aldıktan sonra birkaç yıl ellerinde tutmaları” istenecek. Aynı zamanda “hisse geri alımından sonraki yıllarda” bu hisseleri satmaları yasaklanacak.
  • Biden neyi amaçlıyor? Öneri, “bu, şirketlerin uzun vadeli büyüme ve inovasyona yatırım yapmak yerine kârlarını hisse senedi geri satın almak ve yöneticileri zenginleştirmek için kullanma cesaretini kıracak.” şeklinde devam ediyor.

Hisse geri alımları, 2020’de pandemi kaynaklı bir gerilemenin ardından popülerliğini yeniden kazandı. S&P Dow Jones Endekslerine göre, geçen yıl S&P 500 şirketleri geri alımlara 882 milyar dolar harcarken, temettüler için yaklaşık 511 milyar dolar harcadı.

👀 Yeni Planlama Şirketlerin Temettüye Bakış Açısını Değeştirebilir mi?

Leuthold Group’un Baş Yatırım Stratejisti Jim Paulsen, eğer teklif geçer ve sonunda bir geri alım vergisi uygulanırsa, bunun temettülere yardımcı olabileceğini söylüyor.

  • Paulsen, “Açıkçası bahsettiğimiz verginin boyutuna bağlı olacaktır… ancak temettü ödemelerinin çekiciliğini kesinlikle artırabilir.” dedi. 

Yine de bazı uzmanlar, bu tarz bir değişikliğin, Jeff Bezos ve Elon Musk gibi yüzlerce milyar dolar servete sahip olan yöneticilerin çoğalmasına engel olamayacağını düşünüyor.

  • JPMorgan Asset Management Baş Küresel Stratejisti David Kelly, “Yeni planlama gelen kısıtlamalar göz önüne alındığında şirketler, sadece özel temettüler dağıtmayı ve hisse geri alımlarını tamamen görmezden gelmeyi tercih ederler, ancak parayı hissedarlara geri almanın başka bir yolunu bulurlar.” dedi. 

Kelly, son olarak varsayımların “teorik olarak ilginç olduğunu,” ancak yine de her şeyin Senato’da bittiğini söyledi. 

  • Teklif Senato’dan geçer mi? ABD Senatosu’nun Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında eşit olarak bölündüğü göz önüne alındığında, geri alım teklifinin bozulmadan kalıp kalmayacağı belirsiz. 
  • Eşitlik, Demokratlar’ın lehine kırılabilir: Yine de Senato oylamasında 50-50’lik bir eşitlik oluştuğunda, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in bu çıkmazı Demokratlar lehine kırabileceği düşünülüyor.

Sonuç olarak, yeni teklif Senato tarafından onaylanırsa, şirketler bir süre için hisse geri satın alma ve temettü dağıtma politikalarını gözden geçirmek zorunda kalabilir. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Biden Budget Targets Stock Buybacks. It Could Boost Dividends, if It Passes.

Biden’ın Yeni Bütçe Planı Temettüleri Artırabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı