Amazon

Bezos’un Insider Satışı: Piyasa Zirveye Ulaştı mı?

Şubat 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bezos’un Insider Satışı: Piyasa Zirveye Ulaştı mı?

Jeff Bezos bir kez daha sahnede. Amazon’un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı, 2021’in sonlarından bu yana ilk kez şirketteki hisselerini satarak milyarlarca dolarlık net servetini artırdı.

Bezos, bu ay şimdiye kadar yaklaşık 4 milyar dolarlık hissesini elden çıkardı. Ancak bu ani satış, Amazon’un gelecekteki öz sermaye değerine yönelik bir güvensizlik oyu anlamına gelmiyor.

Evet doğru, hisse fiyatlarındaki artışlar, sessiz geçen birkaç yılın ardından yöneticileri daha fazla teknoloji hissesi satmaya teşvik ediyor.

Mesela ekim ayında Apple (AAPL) CEO’su Tim Cook son iki yılın en büyük hisse satışını yaptı. Cook’tan bir ay sonra Mark Zuckerberg yaklaşık 400 milyon dolar değerinde Meta (META) hissesi sattı. Aralık ayından bu yana Alphabet (GOOGL) CEO’su Sundar Pichai ise beş kez insider satışı yaptı. 

Ancak işlemlere dolar değeri yerine satılan hisse sayısına göre bakıldığında farklı bir durumla karşılaşıyoruz. 

Örnek olarak Bezos’un insider hamlesini ele alalım. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyaları, Bezos’un Şubat 2025’e kadar 50 milyon Amazon hissesi satmayı planladığını gösteriyor. Bugünün fiyatıyla bu, yaklaşık 8,5 milyar dolarlık bir işleme denk geliyor.

Bezos geçmişte bundan daha büyük satışlar yapmıştı; boşanmasının ertesi yılı olan 2020’de 80 milyon Amazon hissesi satmıştı.

📍 Bu yılki satışların, piyasanın en yüksek seviyelerine verilen ani tepkilerden ziyade, 10b5-1 planları olarak bilinen planlı satışların bir parçası olduğunu da unutmayalım. 

Son dört yılda değişen şey, 2022’nin sonundan bu yana iki kat değer kazanan Amazon’un piyasa değeri. Satışlar ayrıca 2022 ve 2023’ün çok sessiz geçmesi nedeniyle de dikkat çekiyor. 

Teknoloji hisselerinin satışının ortasında, şirket içerisindeki kişiler 2022 yılında 11 milyar dolardan daha az teknoloji hissesi sattı; bu rakam, başvuruları takip eden Verity’nin verilerine göre, bir önceki yıl satılan toplamın üçte birinden daha az.

Ağır maliyet azaltma çabaları, faiz oranı artışlarının duraklaması ve yapay zekâdan elde edilecek potansiyel kazançlara duyulan heyecan, hisse fiyatlarında bir toparlanma sağladı. Insider’ların bunun ne kadar süreceğine inandığını ölçmenin daha iyi bir yolu, bu şirketlerde tuttukları hisselerindeki değişikliklere bakmak olabilir.

Bezos her geçen yıl hisselerini azaltıyor ve son hisse satışı kayda değer bir değişiklik yaratmadı. Nvidia (NVDA) CEO’su Jensen Huang, opsiyonları kullandıktan sonra bir yıldan uzun bir süredir ilk kez geçtiğimizeylül ayında hisse sattı. Ancak şirketteki hissesi son beş yılda çok az değişti. Her ikisi de şirketlerindeki en büyük bireysel yatırımcılar olmaya devam ediyor.

Tüm bunlar, diğer hissedarlara bu hisse satışlarının piyasanın zirveye ulaştığına işaret etmediği konusunda güven veren işaretler olarak yorumlanabilir. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times