Amazon

Bezos Durmuyor: Ne Kadar Hisse Sattı?

Bezos Durmuyor: Ne Kadar Hisse Sattı?
Google News Icon Takip Et

Amazon (AMZN) kurucusu Jeff Bezos, geçtiğimiz hafta oldukça yüksek miktarda Amazon hissesini elden çıkardı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) göre Bezos, üç farklı işlemde hisse satışı bildirirken, bunlardan ikisi geçtiğimiz hafta pazartesi günü ve üçüncüsü cuma günü gerçekleştirildi. İşlemlerin detaylarına bakacak olursak, cuma günü 3.085.116 hisseyi ortalama 200,07 dolar fiyatla elden çıkaran Bezos, pazartesi günü de 1.171.794 hisseyi 200,33 dolara ve 57.199 hisseyi de 201,05 dolara sattı. 

Hatırlayalım: Söz konusu satışlar, Bezos’un 2 Mart’ta kabul ettiği bir ticaret planına uygun olarak gerçekleştirildi. Bu kural, şirket içindekilere, önceden belirlenmiş bir dönem boyunca şirket hisselerinde işlem yapma imkanı sunar ancak insider olarak adlandırılan şirket yetkilileri, önceden belirlenmiş planın oluşturulduğu sırada herhangi bir önemli gizli bilgiye sahip olmadıklarını kanıtlamalıdır. 

Son iki işlem gününde elden çıkarılan hisselerin toplam değeri 863,49 milyon dolar oldu ve en son gerçekleştirilen işlemden sonra Bezos, toplam 930.696.284 Amazon hissesine sahip oldu. Dolaşımdaki toplam 10,41 milyar hisseye dayanarak, Bezos’un şirketteki payı da 8,9.% oldu. 

Bezos bu satışlardan toplamda 1,2 milyon dolar elde ederken, şirketin 2 Temmuz tarihli ayrı bir başvurusunda Bezos’un 4,93 milyar dolar değerinde 25 milyon hisse daha satmayı planladığı belirtildi. 

Bu neden önemli dersen, Bezos, Bloomberg’in servetini 221% milyon olarak tahmin ettiği dünyanın en zengin ikinci insanı ve net servetinin büyük kısmı Amazon’daki hissesine dayanıyor. 

Amazon hisseleri bu yıl, yapay zekâ çılgınlığından faydalanan isimlerden biri oldu. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü, hisse 201,20 dolar ile gün içi yüksek seviyeye ulaştıktan sonra, kapanışta 200 dolarlık psikolojik sınırın altına çekildi. Hisse, bugün piyasa öncesi işlemlerde ise 200 doların üzerinde işlem gördü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga