Borsa İstanbul

Beyaz Eşyada Üretim ve İhracat Kasım Ayında Daraldı

December 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Beyaz Eşyada Üretim ve İhracat Kasım Ayında Daraldı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) verilerine göre beyaz eşya üretimi kasım ayında 6% düşerek 2,85 milyon adet olarak gerçekleşti. İhracat ve iç pazardaki satışlardan oluşan toplam satışlardaki daralma 7% oldu.

Beyaz eşya üretimi ocak-kasım döneminde 11% düşerek 18,2 milyon adet olarak kaydedildi.

Beyaz eşyada iç pazar satışları da kasım ayında %1 gerileyerek 743 bin 577 adet oldu. İç satışlarda 2023 ilk 11 ayda (Ocak-Kasım), 15%’lik artış kaydetti. Adet bazında satış oranı 8,9 milyon oldu.

İhracat Oranı 11% Düştü

Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi ile fırından oluşan dört ana ürün grubundan ihracat kasım ayında 11% gerileme kaydetti. Adet bazında ise ihracat 1,7 milyon olarak gerçekleşti.

İhracat, altı ana grupta ise kasımda 9% düşerek 2,1 milyon adet olurken, ocak-kasım döneminde 11%’lik düşüş yaşayarak 2,3 milyon adet olarak gerçekleşti.

“Satışlardaki Daralma Sınırlı Kaldı”

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, verilere ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kasım ayı verilerimize baktığımızda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla iç satışlarımızda 1%’lik bir düşüş gerçekleştiğini görüyoruz. İhracat rakamlarımız Kasım ayında 9%’luk bir azalma kaydetmiş olmakla beraber, Eylül ayında 18%’lerde olan düşüşün Ekim (5%) ve Kasım’da dengelenmeye başlamış olması yeni yıla dair umutlarımızı artırıyor. Öte yandan, ihracat ve iç satışlardan oluşan toplam satışlarımızdaki daralma da bu ay 7% ile sınırlı kaldı”

Beyaz Eşyada Üretim ve İhracat Kasım Ayında Daraldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT