BIST Şirket Haberleri

Beyaz Eşya Sektöründe İhracat Oranları

Aralık 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Beyaz Eşya Sektöründe İhracat Oranları

📺 2024 yılında ihracatın Beyaz Eşya sektörü üzerinde rolü ne olacak?

Ekonomi yönetimin öncelikli hedefi dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin kararlılıkla sürdürülmesi olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim bu doğrultuda kademeli faiz artırımları ve vergi artışları uygulandığı süreç içerisinde net bir şekilde izleniyor.

Ekonomi yönetimi tarafından yapılan açıklamalar takip edildiğinde de iç talebin dengeleneceği yönünde demeçlerin hemen her fırsatta ifade edildiği görülüyor. Sıkılaşma politikalarının iç talep üzerinde baskı yaratabileceği ve önümüzdeki çeyrekte şirketlerin satış ve kar rakamlarında negatif etkisinin hissedilebileceği düşünülebilir. Mehmet Şimşek’in, iç talebin baskılanacağı ve şirketlerin ihracata yönelmelerinin sağlıklı olabileceği yönünde demeçleri bu durumu destekler nitelikte.

Avrupa’da PMI verileri ve düşüş trendinde olan banka kredileri ekonomik daralmaya işaret ediyorken 2024 yılında etkili olabileceğinin konuşulduğu resesyon beklentilerinin de bir miktar korku yaratmaya devam ettiğini unutmamak gerek. Tahminlerde 2024 yarıyından sonra toparlanmaların daha etkili olabileceğine dair görüşler de yer alıyor.

Bu çerçevede 2024 yılı ihracat oranı yüksek şirketlerin ön plana çıkabileceği bir yıl olarak karşımıza çıkabilir. 

🔎 Beyaz eşya sektöründe yer alan öncü şirketlerin ihracat oranlarını senin için listeledik!

🥇 Vestel Beyaz Eşya (VESBE) → 68,81%

🥈 Vestel (VESTL) → 62,54%

🥉 Arçelik (ARCLK) → 56,52%

💸 İhracat Oranı Nedir?

Yurt dışı satışların, toplam satışlarına oranını temsil eder. İhracat oranı yüksek olan şirketler kasalarına döviz girdisi sağlayarak finansallarını daha güçlü konuma getirebilirler. Tabi bu durumu dönemin şartlarına göre değerlendirmek önemlidir.

Yurtiçinde daralmanın, yurtdışında ise genişlemenin gündeme gelebileceğine dair havanın hakim olduğunu izliyoruz. Bu anlamda ihracat oranı yüksek olan sektörlerin gelecek süreçte daha avantajlı olabileceği söylenebilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti