Borsa İstanbul

Beyaz Eşya Sektöründe İhracat Düştü

January 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Beyaz Eşya Sektöründe İhracat Düştü

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) sektörün 2023 yılı verilerini duyurdu.

Buna göre 2023’te yurt içi satışlar bir önceki yıla göre 14%’lik artış gösterirken, TÜRKBESD’e üye firmaların ihracatları ise bu dönemde 10% azaldı.

2023’te 6 ana üründe ihracat ve iç satışlardan oluşan toplam satış miktarı yıllık olarak 4% gerileme ile 33 milyon adet olarak kaydedildi. Aynı dönemde Üretim miktarı da 1%’lik azaldı.

“İhracat Düşüşünü İç Satışlar Dengeledi”

2023 verilerine ilişkin olarak değerlendirme yapan TÜRKBESD Başkanı Gökhan Sığın, küresel zorlukların ve tüm yıl boyunca dış piyasalarda devam eden daralmanın ihracat düşüşündeki en önemli etken olduğunu belirterek şöyle dedi:

İhracattaki düşüşü bu zamana kadar iç satışlar büyük oranda dengeledi. 2024 yılı için de küresel risklerin değişmeyeceği öngörüsüyle iç satışların son derece önemli olduğunu biliyoruz. Üretim ve istihdam seviyelerimizin korunması yine iç pazardan alınan güçle mümkün olacak. ”

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Özkadı da ihracat pazarlarında sanayicilerin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “AB ve bağlantılı birçok pazarda da ihracatçılarımız özellikle Uzak Doğulu rakiplerine karşı çetin bir rekabet ortamıyla karşı karşıyadır. Bu bağlamda, ihracat teşviklerinin geliştirilerek devam etmesi son derece kritiktir” ifadesini kullandı.

Beyaz Eşya Sektöründe İhracat Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT