Borsa Haberleri

Best Buy Zayıf Tahminler Açıkladı, İşten Çıkarma Uyarısı Yaptı

March 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Best Buy Zayıf Tahminler Açıkladı, İşten Çıkarma Uyarısı Yaptı

ABD’li perakendeci Best Buy (BBY) geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gelir ve kâr beklentilerini aştı ancak içinde bulunduğumuz yıl içinde satışların zayıf kalabileceğini belirterek işten çıkarmalar gibi maliyet düşürme eylemlerine başvuracağını söyledi. 

Şirket, mali dördüncü çeyrekte 14,65 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,72 dolar düzeltilmiş kâr elde ettiğini açıkladı. Bu rakamlar, sırasıyla 14,56 milyar dolar ve 2,52 dolarlık gelir ve kâr konsensüslerinin üzerinde geldi. 

Pandemide satışlarının güç kazanmasının ardından son yıllarda zayıf taleple mücadele eden şirket, birçok ev iyileştirme sağlayıcısı gibi salgın döneminde herkesin evlere kapanmasıyla teknolojik ürünler ve ev eşyalar gibi birimlerde güçlü kaydetmişti.

Ancak tüketiciler, enflasyonla yükselen fiyatlar ışığında büyük alışverişler yapma konusunda daha çekingen davranmaya başladı. Bu durum da şirketin satışlarında haliyle bir yavaşlamaya yol açtı. 

Buna rağmen Best Buy, beklediğinden daha iyi bir tatil çeyreği geçirdi. Şirketin net kârı, 3 Şubat’ta sona eren üç aylık dönemde 7% azalarak 460 milyon dolara ya da hisse başına 2,12 dolara düşerken, net kâr bir önceki yıl 495 milyon dolar ya da hisse başına 2,23 dolardı. 

Online satışları ve en az 14 aydır açık olan mağazalardaki satışları içeren bir ölçüt olan karşılaştırılabilir satışlar, alışverişçilerin bir önceki döneme göre daha az beyaz eşya, cep telefonu, tablet ve ev sineması kurulumu satın alması nedeniyle çeyrek boyunca 4,8% azaldı. Öte yandan oyun, tatil çeyreğinde güçlü bir satış kategorisi oldu.

Best Buy’ın ABD’deki karşılaştırılabilir satışları 5,1%i, online satışları da 4,8% azaldı.

İleriye dönük olarak şirketin beklentileri de bu görünüm kapsamında zayıf kalmaya devam etti. Perakendeci, satışların bir yıl daha düşeceği uyarısında bulunarak ABD genelinde çeşitli şirketin başvurduğu bir maliyet azaltma yöntemi olarak işten çıkarmalar yapacağını belirtti.  

CEO Corie Barry bu konuda pek ayrıntı vermedi ancak şirketin işgücünün ve mağazalarının müşterilerin değişen alışveriş alışkanlıklarına uyduğundan emin olması gerektiğini söyledi. Barry, kesintilerin şirkete ve yapay zekâ gibi daha yeni alanlara yatırım yapmak için sermaye sağlayacağını vurguladı.

Best Buy bu mali yıl için gelirinin 41,3 milyar dolar ile 42,6 milyar dolar aralığında olacağını tahmin ediyor. Bu, tüm yıl gelirinin 43,45 milyar dolar olduğu en son sona eren mali yıla göre bir düşüş anlamına geliyor. Karşılaştırılabilir satışların sabit kalacağı ya da 3% oranında düşeceği öngörülüyor.

Perakendeci ayrıca geçtiğimiz mali yılda 24 mağazasını kapattıktan sonra bu yıl da 10 ile 15 mağazasını kapatmayı planlıyor.

Best Buy Zayıf Tahminler Açıkladı, İşten Çıkarma Uyarısı Yaptı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Best Buy