Borsa Haberleri

Best Buy Bilançosu Tahminleri Aştı

Ağustos 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Best Buy Bilançosu Tahminleri Aştı

Best Buy (BBY) ikinci çeyrek bilançosunda Wall Street’in üç aylık satış beklentilerini aştı ancak pandemi sonrası mutfak aletleri, bilgisayar monitörleri ve diğer elektronik cihazlara yapılan harcamaların durgunluğunu hissettiği için yılın geri kalanına yönelik beklentilerini yumuşattı.

CEO Corie Barry, şirketin bu yıl satışlar eski gücüne geri dönmeden önce “teknoloji talebinde en düşük noktayı göreceğini” tahmin ettiğini söyledi.

Best Buy bilançosunda 1,06 dolarlık beklentiyi aşarak 1,22 dolar hisse başına kâr açıkladı. Ayrıca şirket gelirleri de 9,52 milyar dolar beklentiyi aşarak 9,58 milyar dolara ulaştı. 

Şirket, tüketicilerin daha tipik harcama kalıplarına dönmesi ve enflasyon nedeniyle bütçeleri üzerinde baskı hissetmesi nedeniyle pandemi öncesi satış seviyelerine geri dönüyor. 

Home Depot (HD) ve Lowe’s (LOW) gibi Best Buy da pandemi sırasında insanların sık sık tekrarlamadığı büyük alışverişlerin etkisiyle büyük kazançlar elde etmişti.

Geçtiğimiz yıl, tüketici elektroniği perakendecisi enflasyonun ve tüketicilerin deneyim harcamalarına geri dönmesinin acısını hissetti. 

Best Buy, bir yıl önce hisse geri alımlarını durdurup tahminlerini düşürdükten sonra ülke genelindeki mağazalarında işten çıkarmalar yaptığı bir dönemi geride bırakıyor.

Öte yandan ikinci çeyrekte Best Buy’ın net kârı bir önceki yılki 306 milyon dolar ya da hisse başına 1,35 dolardan, 274 milyon dolara ya da hisse başına 1,25 dolara düştü.

Online ve en az 14 aydır açık olan mağazalardaki satışları içeren önemli bir ölçüt olan karşılaştırılabilir satışlar, müşterilerin daha az beyaz eşya, ev sineması ve cep telefonu satın alması nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre 6,2% azaldı. Öte yandan şirket, oyun sistemlerinin bu çeyrekte satışları artıran önemli bir unsur olduğunu söyledi.

Perakendeci tüm yıl görünümünü daralttı. Şirket, gelirin 43,8 milyar dolar ile 44,5 milyar dolar aralığında değişmesini beklediğini açıkladı. Best Buy’ın daha önce 43,8 milyar ile 45,2 milyar dolar aralığında bir gelir beklentisi vardı. 

Karşılaştırılabilir satışlarda ise daha önce 3% ila 6% aralığında öngördüğü düşüş yerine, 4,5% ile 6% aralığında bir düşüş bekliyor.

Ancak kâr beklentilerini hafifçe yükselten şirket, 5,70 ile 6,50 dolar olarak öngördüğü hisse başına düzeltilmiş kâr beklentisini 6 ile 6,40 dolar aralığına taşıdı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti