Microsoft

Bernstein: Yapay Zekâ, Microsoft Bulut Segmenti Gelirini İkiye Katlayacak

May 10, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Bernstein: Yapay Zekâ, Microsoft Bulut Segmenti Gelirini İkiye Katlayacak

Yapay zekâ şirketlerin operasyonlarında devrim yaratmaya devam ederken, Bernstein bu devrimden Microsoft’un (MSFT) oldukça kârlı çıkabileceğini düşünüyor. 

Yapay zekâ yarışının önemli isimlerinden Microsoft, bulut segmentinde yenilikler sunmaya ve daha fazla müşterinin bu segmenti benimsemesiyle Bernstein şirketin bulut gelirinin ikiye katlanmasını bekliyor. 

Henüz yapay zekânın Microsoft üzerindeki ekonomik etkilerini görmek için erken olsa da şirketin Copilot isimli yeni yapay zekâ uygulaması yeşil sinyaller veriyor” diyen analist Mark Moerdler, şirketin Copilot becerileri için fiyatlarda 66% artışa gidebileceğini söylüyor. 

Yapay zekânın ikinci çeyrekte Microsoft’un Azure bulut platformundaki yıllık büyümenin 1%’ini oluşturacağı tahmin edilirken, Bernstein bu düzeyin yakında 10%’u bulabileceğini düşünüyor. 

Bernstein’a göre, Copilot becerileri için 70%’lik bir fiyat artışı ve 50% ile 80%’lik bir adaptasyon, Microsoft için 9,5 milyar dolar ile 21,2 milyar dolar gelir sağlayabilir. 

Bernstein: Yapay Zekâ, Microsoft Bulut Segmenti Gelirini İkiye Katlayacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC