Tesla

Bernstein: Tesla Daha Çok Fiyat İndirimi Yapmak Zorunda Kalabilir

April 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bernstein: Tesla Daha Çok Fiyat İndirimi Yapmak Zorunda Kalabilir

Son aylarda ciddi bir fiyat indirimine giden Tesla’nın (TSLA) bu kararı Bernstein’e göre “hacim hedeflerinin gerçek dışı bir şekilde agresif” olduğunun ve talebin düştüğünün bir işareti. 

Bernstein analisti Toni Sacconaghi, Tesla’nın fiyatları düşürmesine rağmen “şirketin hâlâ yeterli talep oluşturmada zorlandığını ve fiyat indirimlerinin kısa süreli olduğunu ispatladığını” düşünüyor ve sözlerine ekliyor:

“Aslında Tesla’nın Model 3 ve Y araçlarına yönelik hacim hedeflerinin -yıllık 3 ile 4 milyon- gerçek dışı bir şekilde agresif olduğuna inanıyoruz. Tesla’nın bu hedefi, söz konusu araçların kendi kategorilerinde pazar payının 50%’sini temsil ediyor. Küresel otomobil pazarının ne kadar çeşitli olduğu düşünüldüğünde bu bize göre gerçek dışı.”

Şirket, bu iddialı hedeflere ulaşmak için yılbaşından bu yana ciddi fiyat indirimlerine gidiyor. Sacconaghi’ye göre yılın ikinci yarısında Çin’de ve Avrupa’da indirimler devam edecek.

Sacconaghi, Tesla’nın “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” notunu ve 150 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyatını koruyor. 

Bernstein: Tesla Daha Çok Fiyat İndirimi Yapmak Zorunda Kalabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha