Borsa Haberleri

Bernstein, Apple’daki Zayıflığa “AL” Diyor

April 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bernstein, Apple’daki Zayıflığa “AL” Diyor

Bernstein, Apple hisselerinin iPhone 15 satışlarındaki durgunluk ve Çin’deki genel zayıf gelir korkusuyla “çok fazla” düştüğünü düşünüyor. İki yılı aşkın bir süredir Apple için sadece “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notuyla kenarda duran şirket, yatırımcılara “Buffett gibi olmalarını” ve hisseleri ucuzken almalarını tavsiye ediyor.

Apple bu yıl, S&P 500’ün 6,9%’luk kazancına kıyasla, Çin’de hükümetin daha fazla kısıtlama getirmesi nedeniyle pazar payını kaybedeceği endişesiyle 12% düştü.

Analist Toni Sacconaghi, “Korkuyu Satın Alın” başlıklı notta, “Uzun vadeli bir ‘AL’ ve ‘TUT’ yatırımcısı olarak ünlenmesine rağmen, Warren Buffett Apple pozisyonuna nispeten ucuz olduğunda ekleme yapma ve nispeten pahalı olduğunda azaltma konusunda oldukça disiplinli davrandı. Yatırımcıları da aynı yolu izlemeye; Apple’daki pozisyonlarına 25 kat kazanç veya altında ekleme yapmaya ve 30 katın üzerinde de azaltmaya teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bernstein, Apple’ın “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS” notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti ve hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 15% artış anlamına gelen 195 dolar seviyesindeki hedef fiyatını korudu. 

Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Apple’ın en büyük aktif hissedarı ve teknoloji hissesi, Berkshire’ın 2016’da alım yapmaya başlamasından bu yana en iyi yatırımlarından birini temsil ediyor.

Bernstein, bu yılki kayıpların ardından Apple’ın 2024 bilanço tahminine göre 26,4, 2025 tahminine göre ise sadece 22,9 kat fiyat/kazanç oranıyla işlem gördüğünü belirtiyor. Şirket, müşterilerine gönderdiği notunda Buffett’ın fiyat/kazanç oranı 30’un üzerine çıktığında hisseleri azaltma eğiliminde olduğunu ve değerlemenin mevcut aralıkta olduğu çeyreklerde daha fazla ekleme yaptığını gösteren bir tablo sundu.

Nottaki verilere göre Sacconaghi, “Çin’deki mevcut zayıflığın yapısal olmaktan ziyade döngüsel olduğuna inanıyoruz ve tarihsel olarak Apple’ın Çin işinin, özelliklere çok duyarlı kurulu tabanı göz önüne alındığında, Apple’ın genelinden çok daha yüksek oynaklık sergilediğini not ediyoruz. Ayrıca, yenileme döngüsü rüzgarlarının ve artan üretici yapay zekâ özelliklerinin Apple’ı güçlü bir iPhone 16 döngüsü için iyi bir şekilde hazırladığına inanıyoruz.” diye ekliyor.

Bernstein ayrıca, tarihin yeni bir iPhone lansmanından önceki üç ay içinde Apple hisselerini satın almanın işe yaradığını gösterdiğini ve hissenin son 17 dönemin 15’inde daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor. Bernstein, iPhone 16’nın eylül ayında çıkmasını bekliyor.

Bernstein, Apple’daki Zayıflığa “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC