Borsa Haberleri

Berkshire ve Eli Lilly, 1 Trilyon Dolar Kulübüne Katılmaya Hazırlanıyor

Mart 4, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Berkshire ve Eli Lilly, 1 Trilyon Dolar Kulübüne Katılmaya Hazırlanıyor

Borsalarda faiz indirimi beklentileri ve güçlü geçen bilanço sezonuyla desteklenen ralli, şüphesiz son aylarda en çok Muhteşem Yedili hisselerine olumlu yansıdı. 

Tabii, bu hisselerin arasında da görece zayıf gösteren istisnalar oldu. Şu an Tesla (TSLA) harici diğer Muhteşem Yedili üyeleri, kademeli yükselişleriyle 1 trilyon dolar piyasa değerinin üzerinde.

Bu senaryoda da zayıfların yerini alabilecek yeni güçlü rakipler ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki bu 1 trilyon dolarlık seçkin kulübün yakında yeni üyeleri olabilir ve şu anki görünüme göre yeni üyeler teknoloji dışı ilk katılımcılar olabilir. 

Bu şirketler ise Omaha Kâhini Warren Buffett’ın giderek büyüyen holdingi Berkshire Hathaway (BRK.A) ve kilo kaybı tedavileriyle gündemden inmeyen ilaç üreticisi Eli Lilly (LLY) olarak görülüyor. 

🏗️ Sağlam Temeller, İstikrarlı Büyüme

Berkshire ve Eli Lilly, 1 Trilyon Dolar Kulübüne Katılmaya Hazırlanıyor

Buffett’ın holdinginin büyüme hikayesi kademeli ve istikrarlı oldu. Omahalı şirket, 1839 yılında bir tekstil üreticisi olarak kuruldu. 1956 yılında Buffett ile uzun süredir iş ortağı ve arkadaşı olan ve geçen yıl 99 yaşında vefat eden Charlie Munger’in liderliğinde bir holding olarak yeniden yapılandırıldı.

Berkshire’ın 2023 yılı dördüncü çeyrek faaliyet kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 28% artışla 8,48 milyar dolara, tüm yıl faaliyet gelirleri ise 21% artışla 37,35 milyar dolara ulaştı. 

Berkshire’ın son bilançosuna göre ayrıca, şirketin yaklaşık 566,6 bin adet tedavülde olan A sınıfı adi hissesi ve yaklaşık 1,31 milyon adet tedavülde olan B sınıfı adi hissesi var. BRK.A’nın son kapanış fiyatı olan 613.965,01 dolar ve BRK.B’nin son kapanış fiyatı olan 407,11 dolar baz alındığında, holdingin mevcut piyasa değeri 881,53 milyar dolar seviyesinde.

💊 Rekabet Güçlü, Lilly Daha Güçlü

Berkshire ve Eli Lilly, 1 Trilyon Dolar Kulübüne Katılmaya Hazırlanıyor

Öte yandan Eli Lilly, büyük ölçüde ilaç devinin Zepbound (tirzepatid) dahil olmak üzere kilo kaybı GLP-1 ilaçları çılgınlığı nedeniyle son zamanlarda hızlı bir büyüme kaydetti. Bu da yatırımcıların hisseye akın etmesine ve onu dünyanın en büyük ilaç şirketi konumuna taşımasına neden oldu. 

Dünya genelinde obezite ve kilo verme ilaçlarına yönelik mevcut çılgınlık, Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk’in (NVO) Ozempic ve Wegovy ticari markaları altında pazarlanan GLP-1 ilacı semaglutid’in popülaritesiyle tetiklendi. Bu ilaçlara yönelik benzeri görülmemiş talep Novo’nun piyasa değerinin 400 milyar doların üzerine çıkmasına ve hatta kısa bir süre için Avrupa’nın en büyük halka açık firması konumuna yükselmesine yardımcı oldu.

Novo’nun bu başarısına karşılık Eli lilly de hafife alınacak bir rakip değli. Bank of America, geçen hafta Eli Lilly hisselerine yönelik hedef fiyatını 1.000 dolara yükseltti. Bu hedef, şirket hissesinin 28% daha artabileceğini ve piyasa deperini 950 milyar doların üzerine taşıyabileceğini ima ediyor. 

Eli Lilly’nin son üç aylık rakamlarına göre, ilaç üreticisinin 16 Şubat 2024 itibarıyla tedavülde 950,2 milyon hissesi bulunuyor. Lilly hisseleri, geçen hafta 782,12 dolardan kapanarak şirketin piyasa değerini 743,14 milyar dolara taşıdı. 

İlaç üreticisi son üç aylık sonuçlarında, bir yıl önceki 279,2 milyon dolara kıyasla 2,21 milyar dolarlık Mounjaro satışı bildirdi. Zepbound satışları 175,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam gelir bir önceki yıla göre %28 artarak 9,35 milyar dolara ulaştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti