Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway Yıllık Toplantısında Neler Oldu? Buffett Hangi Hisseleri Beğeniyor?

May 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Berkshire Hathaway Yıllık Toplantısında Neler Oldu? Buffett Hangi Hisseleri Beğeniyor?

Yılın en büyük yatırımcı etkinliklerinden biri olan ve dünya genelinde birçok borsa takipçisinin yakından izlediği Berkshire Hathaway’in yıllık toplantısı, bu hafta sonu Nebraska’nın Omaha kentinde düzenlendi. 

Yatırım gurusu Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin birinci çeyrek bilançosunun açıklandığı toplantıda, Buffett ve Charlie Munger favori hisselerini de açıkladı. 

💰 Önce bilanço: Berkshire Hathaway yılın ilk çeyreğinde 35,5 milyar dolar kâr açıkladı. Şirketin faaliyet kârı, konglomeratın sigorta segmentindeki güçlü toparlanmaya paralel olarak birinci çeyrekte yıllık bazda 12,6% yükseldi. Ayrıca şirketin nakit stoğu da 2022’nin son çeyreğindeki 128 milyar dolardan yılın ilk çeyreğinde 130.616 milyar dolara ulaştı. 

😌 Warren Buffett’ın uzun vadeli performansı Omaha’daki kalabalığın yüzüne gülücükler kondurdu. Berkshire Hathaway’in bileşik yıllık kârı, 1965’ten geçen yılın sonuna kadar olan dönemde 19,8% oldu. S&P 500’ün kârı ise aynı dönemde 9,9%’du. 

🏦 Sıra borsaları sallayan bankacılık krizinde. Buffett, regülatörlerin Silicon Valley Bank iflası sonrası bankaları destekleme kararının gerekli olduğunu düşünüyor. “Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum” diyen Buffett’a göre bu desteğin verilmemesi, küresel finans sistemine de zarar verebilirdi. 

🤖 Berkshire Hathaway yapay zekâ konusunda çekimser görünüyor. Milyarder yatırımcı Charlie Munger, yapay zekâ teknolojisinin birçok sektörde büyük bir dönüşüme yol açtığını düşünse de “Kişisel olarak yapay zekâya yönelik bu coşku konusunda şüpheliyim. Eski usül zekânın da gayet işe yaradığını düşünüyorum.” diyor. Buffett ise yapay zekânın “dünyadaki her şeyi değiştireceğini” ancak insan zekâsına üstünlük sağlayamayacağını düşünüyor. 

📊 Gelelim hisselere. Berkshire Hathaway’in 6% hissesini bulundurduğunu Apple (AAPL) için Buffett olumlu görünümünü koruyor. “Apple, sahip olduğumuz diğer hisselerden çok daha iyi.” diyen Buffett’a göre şirketin amiral gemisi iPhone’un tüketiciler arasındaki konumu, onu “olağanüstü bir ürün” yapıyor.  

🍎 Buffett’ın favorilerinden olan AAPL, yılbaşından bu yana 27% ralli yaptı. Birinci çeyrek bilançosunda da beklentileri yıkan Apple’ın portföy değeri, 2022’nin sonundaki 119 milyar dolardan, birinci çeyrek sonunda 151 milyar dolara yükseldi. 

🏛️ Buffett’ın bir diğer favorisi de Bank of America (BAC) ve American Express (AXP). “Bank of America’yı ve yönetimi beğeniyorum.” diyen Buffett, bankacılık sektöründeki son krizlerin ABD halkının bankacılık sektörünü çok da iyi anlayamadığını gösterdiğini düşünüyor. American Express’in bu yılki performansı S&P 500’deki finans hisselerinin üzerinde gelmişti. 

Berkshire Hathaway Yıllık Toplantısında Neler Oldu? Buffett Hangi Hisseleri Beğeniyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC