Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway Kârını 28% Artırdı

Berkshire Hathaway Kârını 28% Artırdı
Google News Icon Takip Et

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRK.A) geçtiğimiz yılın son çeyreğinde sigortacılık sektöründeki yatırımlarında görülen güçlü kazançlarla faaliyet kârında büyük bir artış gördü. 

Omaha merkezli konglomeratın sigortacılık, demiryolu ve kamu hizmetlerindeki kazançlarını ima eden faaliyet kârı, bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre 28% artışla 8.481 milyar dolara yükseldi. 

2023 genelinde ise şirketin faaliyet kârı yıllık bazda 17% artışla 37.350 milyar dolara ulaştı. 

Ayrıca Berkshire’ın toplam nakdi, dördüncü çeyrekte 167,6 milyar dolar oldu ve bir önceki çeyrekteki 157,2 milyar doları aşarak rekor bir seviyeye ulaştı.

Buffett’ın geçtiğimiz yılın son çeyreği itibariyle portföyünde hangi hisselerin yer aldığını merak ediyorsan, şu içeriğimize göz atabilirsin. 

Buffett’ın favorisi olarak kabul edilen otomobil sigortacısı Geico, 2023 yılında 5,428 milyar dolarlık net sigorta üstlenim kazancı ile kârlı bir yıl geçirdiğini açıkladı. Kazançlardaki iyileşme, prim oranlarındaki artışlar ve geçen yılki düşük hasarlardan kaynaklandı.

Sigorta üstlenimi dördüncü çeyrekte 848 milyon dolara yükselerek bir önceki yılın aynı dönemindeki 160 milyon dolara göre 430% yükseldi ve holdingin faaliyet kârına katkıda bulundu.

Ancak demiryollarından elde edilen faaliyet kârı, kamu hizmetleri ve enerjide olduğu gibi dördüncü çeyrekte düştü. Demiryollarından elde edilen faaliyet kârı bir yıl önce görülen 1.469 milyar dolardan 1.355 milyar dolara düştü. Kamu hizmetleri ve enerji için faaliyet kârı da 739 milyon dolar seviyesinden geçtiğimiz yıl 632 milyon dolara düştü.

Şirketin halka açık şirketlerden elde ettiği yatırım kazançlarını da içeren toplam Berkshire kârı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre iki kattan fazla artarak 37,57 milyar dolara ulaştı. Tüm yıl için toplam kâr ise 96,22 milyar dolar oldu.

Ancak holding, yatırımcılara üç aylık sonuçlardaki dalgalanmaları görmezden gelmelerini tavsiye eden söylemlerini yineledi.

Yıllık raporda yer alan açıklamada, “Hisse yatırımlarından elde edilen kazanç ve kayıpların, ister elden çıkarmalar sonucu gerçekleşmiş olsun ister piyasa fiyatlarındaki değişiklikler nedeniyle gerçekleşmemiş olsun, raporlanan dönemsel sonuçlarımızın anlaşılmasında veya faaliyet gösteren işletmelerimizin ekonomik performansının değerlendirilmesinde genellikle anlamsız olduğuna inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı. 

🏰 Berkshire Gücünü Koruyor

Berkshire Hathaway Kârını 28% Artırdı

Söz konusu bilanço açıklamasında Warren Buffett, uzun süredir sağ kolu olarak hizmet veren Charlie Munger’in vefatının yasını tutarken, yatırımcılara Berkshire Hathaway’in uzun vadede kendilerine iyi hizmet edeceği konusunda güvence verdi. 

Berkshire hissedarlarına yazdığı yıllık mektubunda Buffett, 900 milyar doları aşan holdinginin benzeri görülmemiş bir mali felakete bile dayanabilecek bir kale haline geldiğini söyledi.

Buffett, “Berkshire uzun ömürlü olacak şekilde inşa edildi.” dedi. 

Yine de Buffett, Omaha merkezli şirketinin ortalama bir Amerikan şirketinden “biraz daha iyi performans göstermesi gerektiğini” ancak devasa büyüklüğünün “göz kamaştırıcı bir performans olasılığı bırakmadığını” söyleyerek, Berkshire’ın hisse fiyatına ilişkin beklentileri yumuşattı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Berkshire Hathaway