Borsa Haberleri

Berkshire Hathaway, BYD Satışlarında Vites Artırıyor

Berkshire Hathaway, BYD Satışlarında Vites Artırıyor
Google News Icon Takip Et

Omaha Kâhini Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRK.A), Çin’in en büyük elektrikli araç satıcısı BYD’deki (BYDDY) hisse satışını hızlandırıyor.

Dün Hong Kong borsasına yapılan başvuruya göre Berkshire, BYD’nin ihraç ettiği hisselerindeki payını 19 Haziran’da 5,99%’a düşürdü. Holdingin şirketteki pozisyonu, 11 Haziran itibariyle 7,02% seviyesindeydi.

Hong Kong büyük hissedarların, elde ettikleri hisseler tam yüzde rakamlarının altına düştüğünde satışları açıklamalarını zorunlu kılıyor. Buna göre Berkshire, sahiplik payı 5%’in altına düştükten sonra BYD satışlarını açıklamayı bırakabilir.

Buffett’ın şirketi Shenzhen merkezli BYD’ye yatırım yapmaya 2008 yılında, o zamanlar 10% pozisyona denk şekilde yaklaşık 225 milyon hisse için 230 milyon dolar ödeyerek başladı.

Ağustos 2022’de, BYD’nin hisse fiyatı 20 kattan fazla yükseldikten ve rekor seviyeye ulaştıktan iki ay sonra Berkshire, satışları açıklamaya başladı. Fiyatlar o zamandan beri yaklaşık 28% düştü.

Berkshire’ın merhum başkan yardımcısı Charlie Munger, BYD yatırımına öncülük etmiş ve Buffett ona onay vermişti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters