Borsa Haberleri

Berkshire Hathaway 4 Hisseden Vazgeçmiyor

August 8, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Berkshire Hathaway 4 Hisseden Vazgeçmiyor

Berkshire Hathaway (BRK.B), ikinci çeyrek kazançları önceki üç aylık döneme ve geçen yıla göre yükseldi. Bununla birlikte söz konusu çeyrekte düşen hisse senetleri, şirketin yatırım ve türev piyasalarında zarar kaydetmesine neden oldu. Milyarder Warren Buffett’ın kurduğu Omaha merkezli şirket, 31 Mart’taki 106,3 milyar dolardan çok az bir düşüşle 30 Haziran 2021 itibarıyla 105,4 milyar dolarlık nakit ve kısa vadeli menkul kıymete sahipti. Şirketin olumsuz seyreden sonuçlarında; Rusya-Ukrayna çatışması, pandemi karantinaları ve tedarik zinciri sorunları etkili oldu. Ayrıca tüm dünyada hâkim olan enflasyonist baskılar da Berkshire Hathaway’in çeyrek sonuçlarını belirledi

Dalgalı Piyasalar Şirketin Yatırım Portföyünü Etkiledi

Çeyrek boyunca dalgalı olan piyasalar şirketin yatırım portföyünü de olumsuz etkiledi. Berkshire, önceki çeyrekteki 5,45 milyar dolarlık zarar ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 21,4 milyar dolarlık kazanç karşısında 53 milyar dolar yatırım ve türev zararı bildirdi. Şirketin öz sermaye portföyünün gerçeğe uygun değeri ise 31 Mart’taki 390,5 milyar dolara kıyasla 30 Haziran 2022’de 327,5 milyar dolara geriledi. Bu sebepten ötürü, şirketin toplam rayiç değerinin yaklaşık 73%’ü dört ayrı şirkete yoğunlaştı. Bahsi geçen şirketler ise pay miktarına göre; American Express (AXP), Apple (AAPL), Bank of America (BAC) ve Coca Cola (KO) oldu.

Berkshire Hathaway’in İkinci Çeyrek Kazançları Yükseldi

Berkshire Hathaway’in ikinci çeyrek kazançları, önceki üç aylık sürece göre 32%; geçen yılın aynı dönemine göre ise 39% yükseldi. Şirketin imalat ve perakende kazançlarında 8,2% artış oldu. Şirketin GEICO sigorta biriminde artan temettü geliri ve yüksek faiz oranlarına bağlı olarak yıldan yıla yükselme gözlemlendi. Söz konusu artışın ardından açıklamalarda bulunan Berkshire yetkilileri, “2022’nin ilk altı ayında müşteri talebi nispeten iyi olsa da yüksek giderlerin olumsuz etkilerini yaşamaya devam ediyoruz.” dedi.

Berkshire Hathaway 4 Hisseden Vazgeçmiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı