Borsa Haberleri

Berkshire Bilançosu: Warren Buffett’ın Holdinginden Güçlü Kâr

May 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Berkshire Bilançosu: Warren Buffett’ın Holdinginden Güçlü Kâr

Omaha Kâhini Warren Buffett’ın holding devi Berkshire Hathaway (BRK.A), nakit varlıklarının rekor seviyelere yükseldiği ilk çeyrekte faaliyet kârının yıllık bazda güçlü bir artış gördüğünü açıkladı. 

Berkshire’ın sahip olduğu tüm işletmelerin gelirlerini içeren faaliyet kârı, ilk çeyrekte 39% artışla 11,22 milyar dolara yükseldi. Bu kazancın başını, sigorta yüklenim gelirlerinin bir önceki yıla göre 185% artarak sadece 911 milyon dolardan 2,5 milyar dolara yükselmesi çekti. Geico’nun gelirleri bir önceki yıl 703 milyon dolar seviyesinden 174% artışla 1,9 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde sigorta yatırım gelirleri de 32% artışla 2,5 milyar doların üzerine çıktı.

Berkshire’ın demiryolu işletmesi, 2023’ün ilk çeyreğine göre hafif bir düşüşle 1,14 milyar dolar kâr elde etti. Enerji bölümü ise bir önceki yıl 416 milyon dolar olan kazancını neredeyse ikiye katlayarak 717 milyon dolara taşıdı.

Berkshires hisse yatırımlarından kaynaklanan dalgalanmaları da içeren ilk çeyrek net kârı ise 64% düşüşle 12,7 milyar dolara geriledi. Buffett, her çeyrekte gerçekleşen bu gerçekleşmemiş yatırım kazançlarını (veya kayıplarını) anlamsız ve yanıltıcı olarak nitelendiriyor ancak holdingin bu rakamları genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine (GAAP) göre raporlaması gerekiyor.

💸 Rekor Nakit Varlıkları

Şirket bilançosunda öne çıkan bir nokta olarak, Berkshire’ın nakit varlıkları dördüncü çeyrekteki 167,6 milyar dolar seviyesinden ilk çeyrekte 188,99 milyar dolara yükselerek rekor seviyeye ulaştı. CFRA Research’ün 170 milyar dolardan fazla olan tahmininin çok üzerinde olan bu devasa nakit varlık, Buffett’ın son yıllarda yakındığı uygun bir büyük satın alma hedefi bulamadığına işaret ediyor.

Bu dönemde Berkshire, Buffett’ın favori yatırımı olarak bilinen Apple (AAPL) pozisyonunu 13% oranında azalttı. Ancak iPhone üreticisi, yine de Berkshire’ın en büyük pozisyonu olmaya devam etti.

Holding ayrıca, ilk çeyrekte tüm Paramount Global (PARA) hisselerini zararına elden çıkardığını açıkladı. 2023’ün son çeyreğinde Berkshire, toplamda 63,3 milyon adet Paramount hissesine sahipti. Başka bir deyişle, Berkshire bu pozisyonuyla şirketin 10,1%’ini elinde tutuyordu. 

Öte yandan Berkshire, 2023’ün dördüncü çeyreğinde 2,2 milyar dolar olan hisse geri alımlarını bu dönemde 2,6 milyar dolara yükseltti.

Söz konusu bilanço, şirketin “Kapitalistler için Woodstock” olarak bilinen yıllık hissedarlar toplantısı öncesinde geldi. Buffett, hissedarların holdingin varlıklarının yanı sıra yatırım ve ekonomi hakkındaki düşüncelerine kadar her konuda sorularını yanıtlayacak.

Bu, aynı zamanda Başkan Yardımcısı Charlie Munger’in kasım ayındaki vefatından bu yana yapılacak ilk yıllık toplantı olacak.

Berkshire Bilançosu: Warren Buffett’ın Holdinginden Güçlü Kâr

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Berkshire Hathaway, Reuters