Bültenler

Belki de Sadece Cesurların İşidir Faiz Artırmak!

September 7, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Belki de Sadece Cesurların İşidir Faiz Artırmak!

Borsa ve Beklentiler

Belki de Sadece Cesurların İşidir Faiz Artırmak: Dün gelen imalat dışı satın alma verisi, beklentilerin üzerinde “iyi” geldi. Özel sektördeki işe alım oranlarının da yüksek olduğu şu günlerde, ABD ekonomisine dair her iyi haber, FED’e daha fazla faiz artırması için cesaret veriyor. Çünkü faiz artırımlarının ekonomiyi krize sokmayacağına inanıyor. Faiz artırımlarının devam edileceği ihtimali ise hisse senetlerine son 2-3 haftadır negatif yansıyor. 

Aynı Hikaye, Aynı İsimler: Son ayların klasik hikâyesi olan faiz artırımları teknoloji hisselerini dibe çekerken, enerji krizi hikayesi ise yenilenebilir enerji hisselerinin özellikle de dün yükselmesini sağladı. Dün en çok yükselen isim Sunnova Energy (NOVA) oldu. 

Hem Temettü, Hem Büyüme! Midas uygulamasına Borsa İstanbul’un gelişiyle birlikte hisse listelerine de yenileri eklenmeye devam ediyor. Hem temettü alayım hem de yatırım yaptığım şirket büyüsün diyorsan, bu liste tam sana göre olabilir! 

Senin için hazırladığımız “En Çok Büyüyen Temettü Hisseleri” listesini inceleyerek son bir sene içerisinde en çok büyüyen temettü şirketlerinin hisselerine göz atabilirsin.

Korku: Haftanın ortasında yatırımcı duygusu “Korku” bölgesindeki seyrini sürdürüyor.

Belki de Sadece Cesurların İşidir Faiz Artırmak!
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Apple (AAPL): Apple’ın bugün California kampüsünde düzenlenecek “Far Out” adlı yıllık etkinliğinde yeni iPhone, Apple Watch ve Airpod serisini duyurması bekleniyor. Kaynak

 • Analistler, üst seviye modellerde beklenen fiyat artışlarının talebi etkileyebileceğini söylüyor.
 • Bernstein analisti Toni Sacconaghi, salı günkü notunda Apple’ın iPhone 14 Pro modellerinin fiyatlarını geçen yılki iPhone 13 Pro’ya göre muhtemelen 100 dolar artıracağını söyledi. Bu tahmini, JPMorgan ve Credit Suisse’in notlarında da yineledi.
 • Credit Suisse analistleri, fiyat artışlarının ABD dolarının güçlendiği ülkelerde talebi etkileyip etkilemediğini izleyeceklerini söyledi.
 • JPMorgan’daki analistler de enflasyon ve tedarik zinciri baskıları nedeniyle iPhone 14 Pro modellerinde bir fiyat artışı bekliyorlar. Fakat Apple’ın normal iPhone 14 için fiyatları yükseltmesini beklemiyorlar. Analistler, bir fiyat artışının şirketin Apple Watch gibi giyilebilir cihazları için daha önemli olacağını söyledi. 

Ayrıca Appsumer tarafından yeni yayınlanan bir rapora göre, Apple’ın gizlilik özelliği olan Uygulama İzleme Şeffaflığı, yaklaşık bir yıl önceki lansmanından bu yana Apple’ın reklam işine finansal olarak fayda sağlamış gözüküyor.

 • Kuzey Amerika ve Avrupa’daki 100’den fazla farklı tüketici uygulaması şirketinin çevrimiçi reklam harcamalarını inceleyen bir rapor, Apple’ın arama ağı reklamlarının benimsenmesinin yaklaşık dört puan artarak 94,8%’e ulaştığını söylüyor.

Alphabet (GOOGL): Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai, şirketi 20% daha verimli hale getirmek istediğini ve bunun, bir dizi ekonomik zorluğun yanı sıra şirketin uzun yıllar boyunca hızlandırdığı işe alım süreci sebebiyle (gereğinden fazla artan çalışan sayısı karşısında) kesintilere gidebileceğini söyledi. Kaynak

 • Salı günü Pichai, “Makroekonomiyi ne kadar çok anlamaya çalışırsak, bu konuda kendimizi daha çok belirsiz hissediyoruz” dedi. “Makroekonomik performans, reklam harcamaları ve tüketici harcamaları vb. ile ilişkilidir” diye ekledi. Makroekonomik faktörleri kontrolü dışında gördüğünü söyleyen Pichai, çalışan sayısının artmasının ardından şirketin “yavaşladığını” belirtti.

Exxon (XOM) – Shell (SHEL): Exxon Mobil ve Shell, 1 milyar dolardan fazla getiri sağlamayı umarak Avrupa’nın en büyük ve en eski doğal gaz üretim girişimlerinden biri olan Hollanda’daki NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij) ortak girişimini satışa çıkardı. Kaynak

 • Rapora göre, satışa sunulan açık deniz ve kara NAM varlıkları 2021’de yaklaşık 2,4 milyon cm/gün doğal gaz üretti ve daha fazla yatırımla üretimi 2,8 milyon cm/gün’e çıkarma potansiyeline sahip.

Nvidia (NVDA) – Advanced Micro Devices (AMD): Nvidia, Advanced Micro Devices ve diğer bazı yarı iletken hisseleri, ABD Ticaret Bakanlığı’nın yerli yarı iletken üretimini artırmayı amaçlayan 50 milyar dolarlık programının uygulanmasına ilişkin ayrıntıları açıklamasıyla salı günü yükseldi. Kaynak

 • Amerika için Yarı İletken Üretmek için Faydalı Teşvikler Yaratma Programı olarak bilinen teşvik planı, teşviklerin kabaca dörtte üçünü veya yaklaşık 28 milyar dolarını, gelişmiş mantık ve bellek çiplerinin yerli üretimini artırmak için kullanacak.
 • Bu 28 milyar dolar, şirketlere hibeler, işbirliği anlaşmaları, sübvansiyonlu krediler veya kredi garantileri şeklinde dağıtılabilir.
 • Buna ek olarak, Ulusal Yarı İletken Teknoloji Merkezi, Ulusal Gelişmiş Ambalaj Üretim Programı ve yeni araştırma ve geliştirme planları dahil olmak üzere çeşitli programlara 11 milyar dolar yatırım yapılacak.
 • Ticaret Departmanı, şirketler için nasıl başvurulacağına ilişkin finansman belgelerinin Şubat 2023’te hazır olacağını söyledi.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Belki de Sadece Cesurların İşidir Faiz Artırmak!

Altın: Dolar göstergelerindeki rekor seviyeler ve merkez bankalarından gelmesi beklenen sıkılaşma hamleleri, tahvil getirilerini yükseltti ve altın fiyatları art arda üçüncü gününde değer kaybetti.

 • 75 baz puan ihtimali güçlendi: ABD’de geçtiğimiz gün açıklanan Ağustos ayı ISM Hizmet Endeksi’nin 56,9 seviyesiyle tahminlerin üzerinde açıklanması FED’den 75 baz puanlık faiz artışı beklentilerini destekledi.
 • Tahvil getirileri yükseldi: Lowe’s, Walmart, Deere ve McDonald’s’ın da olduğu 20’ye yakın şirketin toplamda tahmini 30-40 milyar dolar büyüklükte tahvil ihracına çıkması ile tahvil getirilerinde birçok vadede 15 baz puan üzeri yükselişler yaşandı. 
 • Beklentiler: Oanda Corp Piyasa Analisti Edward Moya, “Küresel tahvil getirileri hızla yükselirken altın tekrar tehlike bölgesine döndü” ifadelerini kullandı ve sözlerine “Merkez bankaları şu anda önden yüklemeli faiz artışlarıyla agresif olacak gibi görünüyor. 1.650 dolara kadar fazla destek olmadığı için altın 1.690 dolar seviyesinin altına düşerse durum hızla kötüleşebilir” değerlendirmesi ekledi.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Petrol, en büyük tüketicisi Çin’deki Covid önlemlerinin artırılması ve resesyon ihtimalinin petrol talebini düşüreceği endişesiyle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana en düşük seviyesine geriledi. 

 • ABD ham petrolü, Ocak ayından beri en düşük seviyesine geriledi. Brent petrolde de 1%’lik düşüşle 91 dolar civarına gerileme oldu. Brent petrol tarafında 91 dolar önümüzdeki süreçte önemli bir destek olarak takip edilebilir. 

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Belki de Sadece Cesurların İşidir Faiz Artırmak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı