Bültenler

Belirsizlik Ortamı Yatırımcıları İkna Edemiyor

March 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Belirsizlik Ortamı Yatırımcıları İkna Edemiyor

ABD hisse senetleri, yatırımcıların bankacılık sektörünün ve ekonominin durumunu yakından değerlendirmesinin ardından teknoloji hisselerinde gerçekleşen satış dalgasıyla birlikte, dün ılımlı bir düşüşle kapanış yaptı.

2 yıllık ABD hazine tahvillerinin dün tekrar 4%’ün üzerine çıkmasıyla birlikte tahvil getirileri artmaya ve teknoloji sektörünü baskılamaya devam etti.

Analist Yorumu

Andrew Hecht: “Yüksek faiz oranları ve jeopolitik durumun hisseleri olumsuz yönde etkilemesi nedeniyle, önemli borsa endeksleri dünkü seansta düşüşe geçti. Rusya’nın Belarus’a nükleer silah yerleştirme planı, dünyanın tehlikeli bir süreçten geçtiğini hatırlatan bir gelişme. Ham petrol fiyatı varil başına 73 doların üzerine çıkarken, tüm dikkatler gıda ve enerji üzerinde toplandı.

Borsayı Hareket Ettirenler

  1. Mega piyasa değerli şirketlerin, endeks performansını aşağıya çeken güç kaybı  
  2. İlk saatlerde yükselen banka hisselerinin sonradan geri çekilmesi 
  3. Hazine tahvili getirilerinin yükselişe geçmesi ve dolar endeksinin zayıflaması  
  4. Ortalamanın altında gerçekleşen işlem hacmi ile yatırımcıların olası borsa yükselişlerine dair ikna olamaması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sanayi, Temel Tüketim Malları, Kamu Hizmetleri, Ham madde

Zayıf: İletişim, Teknoloji, İsteğe Bağlı Tüketim Malları, Emlak, Sağlık

Neden Yükseldiler, Düştüler?

Alibaba (BABA, +14,26%)’nın, kendi CEO’su ve yönetim kurulu olan 6 şirkete bölünmek suretiyle yeniden yapılanma sürecine girdiğini duyurmasının ardından, Çinli e-ticaret devinin hisseleri dünkü seansı 14,3% yükselişle kapattı. Şirketin oluşturacağı 6 iş kolu grubu ise şunlar: Bulut İstihbarat Grubu, Taobao Tmall Ticaret Grubu, Yerel Hizmetler Grubu, Cainiao Akıllı Lojistik Grubu, Küresel Dijital Ticaret Grubu ile Dijital Medya ve Eğlence Grubu.

Bir önceki yıla kıyasla kârlılığı düşmesine ve COVID-19 testleri ile aşı uygulamaları azalmasına rağmen beklentileri aşan bir 2. çeyrek bilançosu açıklayan Walgreens Boots Alliance (WBA, +2,67%) hisseleri 2,7% yükseldi. Bir defaya mahsus kalemler hariç olmak üzere, eczacılık ve sağlık hizmetleri zincirinde hisse başına kâr 1,16 dolar olarak gerçekleşirken, FactSet konsensüs rakamı 1,10 dolar seviyesindeydi.

7 bin çalışanı etkileyecek bir işten çıkarma sürecine bu hafta başlayacağını duyuran Walt Disney (DIS, -0,84%) hisseleri, dünkü seansta hemen hemen sabit kaldı. CEO Bob Iger konuya ilişkin olarak, “Bu işten çıkarmalar, faaliyetlerimize daha etkili, koordineli ve modern bir yaklaşım getirmek için yapmamız gereken önemli maliyet tasarruf önlemleri de dâhil olmak üzere, şirketin stratejik uyum sağlama sürecinin bir parçasıdır.” ifadelerini kullandı.

Belirsizlik Ortamı Yatırımcıları İkna Edemiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı