Borsa Haberleri

Beklentileri Karşılamayan Rakamların Ardından Microsoft Hisseleri Düşüşte!

October 26, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Beklentileri Karşılamayan Rakamların Ardından Microsoft Hisseleri Düşüşte!

●Microsoft’un, bu mali yılın ilk çeyreğinde beklenenden daha ılımlı bir bulut platformu geliri bildirmesi ve zayıf bir çeyrek dönem tahmini sağlamasının ardından kapanış sonrası işlemlerde hisseleri yaklaşık 7% değer kaybetti.

● Şirketin sağladığı verilere göre, Microsoft mali yılın ikinci çeyreğinde 52,35 milyar dolar ile 53,35 milyar dolar arasında gelir bekliyordu. Bu, dönem ortalarında 2%’lik bir büyümeye işaret ediyordu.

Refinitiv anketine katılan analistler ise 56,05 milyar dolarlık gelir beklentisindeydi. Microsoft’un mali yılın ikinci çeyreğine ilişkin tahmini faaliyet kârı yaklaşık 40% şeklindeyken StreetAccount anketine katılan analistlerin ortak görüşü 42% olmuştu.

● Şirketin CEO’su Satya Nadella, analistlerle gerçekleştirdiği konferansta dönemsel eğilimlerin Microsoft tüketici süreçlerini etkilediğini söyledi.

● Net gelir, 14% azalarak 17,56 milyar dolar oldu. Microsoft, bir önceki yılın aynı döneminde 3,3 milyar dolar vergi kârı elde etmişti. Öte yandan şirket, sunucularının ve ağ ekipmanlarının hizmet ömrünü dört yıldan altı yıla çıkararak mali yılın ilk çeyreğinde net gelir açısından 859 milyon dolarlık artış elde etti.

● Buna rağmen, şirketin brüt kâr oranı StreetAccount ortak tahmini olan 69,8%’in gerisinde kalarak 69,2% şeklinde gerçekleşti.

● Azure herkese açık bulut platformunun yanı sıra Windows Server, SQL Server, Nuance ve Enterprise Services platformlarını da içeren Microsoft’un Akıllı Bulut teknolojileri segmenti, çeyrek dönemde 20,33 milyar dolar gelir getirdi. Bu, 20%’lik bir artış anlamına geliyor. StreetAccount anketine katılan analistlerin ortak görüşü 20,36 milyar dolarlık bir gelirdi.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, Azure platformu bir önceki çeyrekte görülen 40%’lık artışa kıyasla bu dönemde 35% oranında gelir artışı kaydetti. Azure platformuna ilişkin olarak, CNBC anketine katılan analistler 36,4% ve StreetAccount anketine katılan analistler ise 36,9% oranında büyüme bekliyordu.

● Nadella, şirketin kazanç açıklaması esnasında şu ifadeleri kullandı: “Bulunduğumuz ortamda müşterilerimizin daha az kaynakla daha fazla başarı elde etmesine yardımcı olmaya ve uzun vadeli büyüme alanlarına yatırım yaparak maliyet yapımızı disiplinli bir şekilde yönetmeye odaklandık.”

● Şirket, önümüzdeki birkaç dönem boyunca faaliyet gideri artışını ortalama bir düzeye çekmeyi planlıyor.

Beklentileri Karşılamayan Rakamların Ardından Microsoft Hisseleri Düşüşte!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC