Bültenler

Beklentileri Aşan Bilanço Sonrası Cisco Hisseleri Düşüşte

August 19, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Beklentileri Aşan Bilanço Sonrası Cisco Hisseleri Düşüşte

cisco.jpeg

Bilişim ve ağ teknolojileri alanında dünyanın en büyük şirketlerinden olan Cisco (CSCO), dün piyasaların kapanmasıyla birlikte 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Analist beklentilerinin üzerinde sonuçlar açıklamasına rağmen şirket hisseleri değer kaybederek düşüş gösterdi.

  • 2. çeyrek sonuçları: Şirket, bu çeyrekte aldıkları tüm siparişlerin, faaliyet gösterdikleri pazar ve coğrafyalarda çift haneli rakamlara ulaştığını ve ürün siparişlerinin %31 artarak son on yılın en güçlü büyümesine ulaştığını bildirdi.

    Şirketin özellikle web ölçekli bulut işleri çok güçlü bir şekilde büyüme gösterirken, siparişleri bir önceki yıla kıyasla %160 ve birinci çeyreğe kıyasla da %80 artış gösterdi. Kurumsal müşteri siparişlerinde %25, daha küçük ticari müşteri siparişlerinde ise %41 büyüme bildirildi.

📉Neden Düştü?

Şirketin ekim ayında açıklayacağı 3. çeyrek sonuçlarına ilişkin beklentileri belirleyen en önemli faktörlerden biri de, giderek büyüyen çip kıtlığının etkileri.
Cisco’nun finans yöneticisinin açıklamasına göre, şirketin gelirlerini negatif yönde etkileyen faktörler arasında;

  • Çip kıtlığına ek olarak bellek, yarı iletkenler, güç kaynakları ve alt ekipmanlardaki tedarik kıtlığı

  • Parçaların teslim sürelerinin 40 ila 50 haftaya kadar çıkması

  • Asya’ya yapılan ticari uçuşların azalması sonucunda, hava taşımacılığı kapasitesinin azaltılması ve maliyetlerin yükselmesi bulunuyor.

Cisco hissesinde 1 aylık değişim
                Cisco hissesinde 1 aylık değişim

👀Nasıl Etkiledi?

18 Ağustos piyasa kapanışının ardından şirket hisseleri %1,7 değer kaybederek 54,20 dolar seviyesine düştü. 19 Ağustos piyasa açılışı ile şirket hisseleri %0,7 değer kaybı ile 54,76 dolar seviyesinden açılış yaptı.

Şirket hisseleri son bir ayda %5’in üzerinde yükseldi.

💰Ve Geri Alım Programı…

Cisco hisse geri alım programları kapsamında 791 milyon dolar değerinde hisseyi 2. çeyrekte geri aldıklarını belirtti. Program kapsamında hâlâ 7,9 milyar dolarlık geri alım bütçeleri bulunuyor.